„Президентът е реферирал таксата, наложена върху пренос на руски газ, към Конституционния съд. Учудващо е, че той не защитава националния интерес. С това действие президентът се обяви като защитник на „Газпром“ в разрез с българския национален интерес и с политиката на България и ЕС. Това е срам за президентската институция“.
Това каза министърът на финансите Асен Василев пред журналисти.
„Това няма да спре изпълнението на закона. От 13 октомври таксата се събира и очакваме първото постъпление от 14 ноември. Уведомени са всички компании, които ползват газопреносната мрежа на България и е установено какъв е режимът, с който трябва да докажат дали газът идва от Русия, или не, в който случай той ще бъде освободен от таксата 20 лв. за мегаватчас“, допълни Василев.
По думите му, ако „Лукойл“ изпълни своите задължения, до края на годината ще бъдат внесени около 400 млн. лв., като към тях спадат вече внесените 154 млн. лв.
„154 млн. корпоративен данък е внесен до момента, заедно със солидарната вноска тази година. Законът беше приет с несъвършенства и това позволяваше солидарната вноска да не се внася авансово. Това беше отстранено миналия месец и трябва до 31 октомври да бъдат внесени авансово всички невнесени солидарни вноски. След това до 30 ноември трябва да бъдат внесени вноските за ноември. Те трябва да представляват най-малко 90% от това, което е дължимо в рамките на годината, иначе се дължат високи наказателни лихви“, посочи Асен Василев.
„За периода от 2009 до 2020 г. цялата група „Лукойл“ е декларирала загуба от 1,8 млрд. лв. За 2021 година е декларирала печалба от 170 млн. лв., а за 2022 г. – печалба от 404 млн. лв.“, допълни финансовият министър.
Темата „Лукойл“ и въпросът дали България да се откаже предсрочно от правото да внася петрол от Русия (дерогацията) и дали може с данъците, внесени от „Лукойл“, да се направи отстъпка от 73 стотинки на литър за потребителите на горива предизвикаха сблъсък между партиите.