Новият състав на Комисията за енергийно и водно регулиране подготвя ценово решение за след изтичането на мораториума, като по предварителна информация то няма да доведе до повишаване на цените на електроенергия за бита. Това обяви вицепремиерът Асен Василев на брифинг в Министерския съвет.
Той допълни, че компенсациите за бизнеса са разписани до 31 март и остават до тази дата: „Имаме вече нов регулатор, новият регулатор разработва нов пазарен сегмент на енергийната борса, който да е между 12 и 18 месеца, където да може да бъде предоставена електроенергия стабилно на ниски цени, така че бизнесът да може да си купи. Ако регулаторът не успее да се справи в срок и има закъснение, тогава отново ще говорим с бизнеса“.
По думите на министъра на енергетиката Александър Николов допълнителни механизми за бизнеса се обсъждат на равнище ЕК, но не бива да се правят радикални промени на база на моментни високи цени.
Той допълни, че с месец повече ще продължи добиването на газ от Чирен и са водени преговори с алтернативни доставчици на природен газ. Николов обясни, че договори все още не са подписвани, защото синьото гориво е на по-висока цена и би имала негативен ефект върху потребителите през отоплителния сезон.
Той успокои, че рафинерията на „Лукойл“ има алтернативни източници на петрол и даже при спиране на доставките от Русия ще продължи да работи. Асен Василев допълни, че и сега 40% от суровината не е руска и има възможност този процент да се вдигне до 100%, а също така има и резерв от между 90 и 120 дни без ограничаване на потреблението.
На брифинга стана ясно, че в парламента влизат и законови промени, които да облекчат изграждането на ВЕИ мощности в предприятията. Министър Николов отбеляза, че това е по-добър вариант от запазването на въглищните тецове, защото възобновяемата енергия всъщност е на по-добра цена.