Върховният административен съд (ВАС) внася в Конституционния съд искане за тълкуване на въпроса дали има несъответствие между разпоредба от Закона за Сметната палата и Конституцията, която касае необжалваемостта на актовете на Сметната палата, съобщиха от пресцентъра на съда.

Според върховните магистрати има противоречие, тъй като се лишават адресатите на окончателните одитни доклади, издадени по реда на Закона за сметната палата, от осъществяване на съдебен контрол върху административен акт, който засяга техни права и интереси.

Засягането на права и интереси е непосредствено предвид това, че правните последици за адресатите настъпват пряко от самия одитен доклад, а изброените в закона органи предприемат съответните действия именно и въз основа на доклада, допълват от ВАС.

„Забраната за оспорване на този вид административни актове не дава възможност да се извърши проверка от съдебен орган за спазване на административното производство по тяхното издаване. Забраната за оспорване препятства и проверката за материална законосъобразност на доклада. Възможността за осъществяване на съдебен контрол върху административните актове е важна гаранция за запазване и охраняване на интересите на гражданите и организациите, като се препятства възможността административният орган да злоупотребява при упражняване на предоставените му със закон правомощия, която възможност следва да бъде стриктно съблюдавана и осигурявана“, посочват от ВАС.

„В случая преграждането на пътя към съдебно обжалване на окончателните одитни доклади на Сметната палата е лишено от конституционна легитимност, тъй като не е обусловено от висша конституционна ценност, в името на която правото на съдебна защита да отстъпи, посочват от Върховния административен съд“, допълват магистратите.