На Богоявление стотици се включиха в традиционното хвърляне на кръста в цялата страна. Богоявленски водосвет, вадене на кръста, традиционното мъжко хоро, звуци на гайди бяха задължителните елементи на днешния празник. Вижте как различните градове спазиха традицията.
Както повелява традицията в Бургас, кръстът беше хвърлен от епископ Йеротей Агатополски. Ученик е спасителят на Богоявленския кръст там. В ритуала се включиха рекорден брой участници - на възраст от 70 до 16 години.
В Кърджали пловдивският митрополит Николай два пъти хвърли кръста.
„Блажени са чистите по сърце, те ще видят Бога“, каза той.
Във водите на Арда от 36-мата участници пръв до светинята достигна 29-годишният Петър Георгиев.
„Колкото по-смирени сме и добри, толкова по-близко сме до Господ. Основното нещо е всеки ден да благодарим за това, което имаме и в днешния ден да живеем праведно“, каза Петър.
Кръстът за здраве беше хвърлен и в басейн в двора на манастира „Св. Йоан Претеча“. От децата пръв до него стигна 13-годишният Антоан Христов, който за първи път улавя Богоявленския кръст, макар три пъти вече да е участвал в ритуала.
„Скачам за здраве и ако го хвана, го хвана“, каза Антоан.
Богоявленски водосвет, вадене на кръста и традиционното мъжко хоро и в Сливен. Стотици жители на града се събраха до моста на река Новоселска, а най-смелите скочиха за кръста и се хванаха на хорото под звуците на гайда.
В балканското село Зверино рекорден брой участници в народни носии се хвърлиха във водите на река Златица, сред тях и белгиец.
„Много ми харесват българските традиции и трябва да правят това всяка година, защото тя е интересна за хората“, каза Дейвид Алард.
Междувременно на плажа в Бургас в навечерието на Богоявление се появи 13-метров кръст от пясък. Скулптурата е дело на семейство чужденци, които не за първи път отправят нестандартни послания с изкуството си.
„Искахме да направим кръста просто като символ на надеждата за мир“, каза скулпторът Пол Хогард.
Пясъчното творение предизвиква усмивки в десетките минувачи.
40 годишният пожарникар Руслан Мирчев извади богоявленския кръст в Стара Загора. Заедно с тригодишния си син Росен той пожела да има здраве за всички хора. Във водите на езерото в парк „Йордан Капсамунов“ скочиха над 30 мъже и момчета.
По традиция на Йордановден бяха осветени и бойните знамена на военните формирования от Старозагорския гарнизон. Кръстът хвърли митрополит Киприян.
Близо 100 мъже скочиха и във водите на Черно море във Варна. Кръстът беше изваден за седми път от 31-годишния моряк Анжел Димитров, който е бивш състезател по плуване.
„На всички именици, честит имен ден. Много здраве, късмет, любов и свобода“, каза той.
Отново спортист извади кръста в Свети Влас. 18-годишният Дейвид Огледалов за пети път участва в традиционното спасяване на християнския символ, но го вади за втори път на Богоявление.
Заради топлото море близо 15 смелчаци се хвърлиха да спасяват реликвата. Въпреки че в този ритуал участват само мъже, 32-годишната украинка Настя Сивак също влезе във водите.
В днешния християнски празник се включи и малката Йордана. Тя е на година и осем месеца. Йордана беше облечена в носия и се включи в традицията по случай Богоявление.
Светият кръст в Ловеч бе спасен от 19-годишния Павел Георгиев, след като бе хвърлен от Ловчанския митрополит Гавриил от Богоявленския мост в река Осъм. В ритуала участваха още 20 смели младежи.
Павел се включва в надпреварата за втора поредна година, мислел този път да замине за Калофер, но предпочел пак родния град.
21-годишният Никола Паскалев извади кръста от езерото в кв. "Дружба" в София. Той е професионален плувец, а в момента учи и тренира в Англия.
Тази година е 31-вата от възстановяването на ритуала за хвърлянето на кръста в София.