Днес бе последният работен ден преди парламентът да излезе в летен отпуск. Най-вероятно това ще бъде и последен ден в историческата сграда на Народното събрание.
От есента народните представители ще трябва да заседават в сградата на бившия Партиен дом, която след промените от 10 ноември 1989 г. бе предоставена за нуждите на българския парламент.
Там в продължение на години течеше ремонт, за да бъде пригодена за пленарни заседания.
На днешното заседание депутатите решиха следното:
Депутатите с пълно единодушия ратифицираха споразумението, което предоставя право на Европейската комисия да купува ваксини срещу коронавирус от името на страните-членки на Европейския съюз.
На първо четене мина и Законопроектът за изменение на Закона за Министерството на вътрешните работи.Със законопроекта се предвижда да се определи друг подход, при който всеки труд, положен извън установеното редовно работно време до 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно да се отчита като извънреден труд и да се компенсира с възнаграждение.
Предвиденото изменение регламентира това, че за държавните служители, извън тези с намалено работно време и работещите на смени, да се установи дневно отчитане на работното време. По този начин за държавните служители по ЗМВР ще отпадне компенсирането с допълнителен платен годишен отпуск до 12 дни за положеният труд над установеното работно време в работни дни.
От БСП настояха промените да влязат в сила след обнародването им в "Държавен вестник" и обещаха, че ако това бъде направено, няма да внасят промени между първо и второ четене. В противен случай ще се възползват от това си право.
Положеният досега извънреден труд за следващите 5 месеца ще струва на бюджета 30 млн. лв., което не е непосилна сума, заяви Иван Иванов от левицата.
Красимир Ципов от ГЕРБ обясни, че това засяга 13 000 служители на различни длъжности, но изплащането на тези суми няма как да се случи в рамките на тази бюджетна година. Вътрешният министър Христо Терзийски пък добави, че предложението е било обсъдено със синдикалните организации и те са постигнали съгласие по темата
С 91 гласа “за” бе приет на първо и второ четене Законът за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения. Целта на измененията е държавните и общински болници да получават допълнителни средства от МЗ, за да поддържат в готовността клиники и отделения по инфекциозни болести за оказване на медицинска помощ при епидемично разпространение на заразни заболявания.
От ГЕРБ предлагат субсидии да могат да получават и лечебни заведения с държавно и/или общинско участие, както и всички останали, в които има инфекциозни отделения.