Два пъти повече сигнали срещу некоректни работодатели в сравнение със същия период на миналата година, отчитат от главната инспекция по труда.

През март безработните са се увеличили с над 17 хиляди души спрямо февруари и са общо малко над 220 хиляди.

Снимка: bTV

Най-честите нарушения на работодателите спрямо работниците, които освобождават, са за неизплащане на последните възнаграждения, нередности при дължимите обезщетения, както и все повече сигнали, че служители са принуждавани да излязат в неплатен отпуск против волята им.

Снимка: bTV

Макар и с намалено работно време, Ваня Младенова продължава да работи в магазина за фойерверки и в извънредното положение. Казва, че е доволна и от заплащането, и от отношението. Не такъв е опитът й обаче от предишната й работа като продавач в хранителен обект.

Снимка: bTV

„Неизплащане на заплата пълна, удръжки, то бяха празнични дни, почти никакви пари не ни дадоха допълнително, това, което е откраднато, си го поемахме ние, това с изтекъл срок – също“, споделя Ваня.

Тогава не сигнализира в Инспекцията по труда.

Снимка: bTV

„От страх може би, от страх и може би не си знаем и правата достатъчно. В нашия край по-добре с малко пари, отколкото без никакви“, казва още тя.

В условията на пандемия и нарастваща безработица, нелоялните работодатели се увеличават, отчитат от инспекцията по труда.

Снимка: bTV

„Има ли принуда от страна на работодателя работникът да ползва свои права без негово съгласие и против неговата воля, нека сигнализират инспекцията по труда. Ние получихме сигнал, но е явен страхът на работниците и служителите. Тъй като сигналът не беше от работници и служители, а от адвокат, който ги представлява“, обясни Николай Стоянов, гл. юрисконсулт на главната инспекция по труда.

От Инспекцията сигнализират също и че съществува риск за работника при намалено работно време. Тогава обезщетенията, които следва да получи, също ще бъдат намалени. И напомнят: при нарушения подайте сигнал.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация