Медици отичитат повишен брой пациенти с аритмия, хипертонични кризи, инсулти и други сърдечно-съдови оплаквания през последните седмици. Една от причините са високите летни температури.

Чак от Свиленград Теофил Теофилов пътува до кардиологичната болница „Св. Екатерина” в София. От дълго време пациентът се лекува от сърце, но наскоро получил аритмия.

Чувствах едно стягане в гърдите, понякога и болки, понякога сърцебиене. И се оказа, че съм излязъл извън ритъм, разказва Теофил Теофилов. Лекарите му предписали терапия, за да намалят риска от образуване на тромб. Но това все пак се случило, и сега Теофил е поверил здравето си на специалистите от кардиологичната болница.

Около 35% от сърдечно болните се нуждаят от терапия за разреждане на кръвта, която се регулира с редовни лабораторни изследвания. Те обикновено с пациенти с аритмия, инфаркт, тромбемоболии, болни с поставени изкуствени клапи, посочват кардиолозите. При всички тях съществува риск от прекомерно разреждане на кръвта или прекалено сгъстяване, което може да доведе до образуването на тромб и фатален край.

Д-р Борислав Ацев, кардиолог в УМБАЛ "Св. Екатерина", обяснява, че внезапна смърт може да настъпи, ако се запуши някой от големите клонове на белодробната артерия или да настъпи инсулт, понякога може да настъпи и инфаркт. Лекарите обясняват, че времето влияе на гъстотата на кръвта. През лятото тя се сгъстява - вероятно заради изпотяването на организъма и консумацията на зелени храни.