За пръв път лекари в САЩ успяха да имплантират изцяло изкуствено сърце в човешки организъм. Сърцето е изработено от титан и успешно замества и двете камери на човешкото. Пациентът е мъж със сърдечна недостатъчност.

Титаниевото сърце е функционирало в тялото на 57-годишния мъж в продължение на осем дни, докато е чакал донор.

„Титаниевото сърце е с доста малки размери, но е способно да осигури пълноценно изпомпване на кръвта в тялото на възрастен мъж, извършващ физическа дейност“, коментират учени.

Изцяло изкуствените сърца, произведени от амeриканска компания, имат за цел да помогнат на пациентите, които са в листите с чакащи за сърдечна трансплантация.

„Титаниевото сърце е необходима опция за хора с краен стадий на сърдечна недостатъчност, които се нуждаят от подкрепа, докато чакат сърдечна трансплантация. С нетърпение очаквам да продължим със следващата фаза на нашето клинично изпитание“, коментира Даниел Тиммс, който е основател и главен технологичен директор на компанията.

Помпата, с която титаниевото сърце разполага, изпомпва 12 литра кръв в минута с помощта на една-единствена движеща се част – магнитно зависим ротор. Това помага на устройството да избегне проблеми с триенето, което увеличава периода на правилна функционалност.

„Невероятно горд съм да стана свидетел на първия успешен опит за имплантиране на нашето изцяло изкуствено сърце в човешки организъм. Това постижение не би било възможно без смелостта на първия пациент, който ни се довери, както и на неговото семейство, на отдадеността на нашият екип и експертните ни сътрудници в Тексаския сърдечен институт, използвайки технологията на Маглев“, каза още Даниел Тиммс.

Американската компания на Тиммс е получила 13 млн. долара от фонда за медицински изследвания на австралийското правителство, за да осъществи цялостната си програма за изработването на изкуственото сърце.

От сърдечна недостатъчност страдат около 26 милиона хора в света и 6,2 милиона възрастни в Съединените щати. Сърдечните трансплантации са ограничени до 6000 годишно.

По темата работи стажант-репортерът Ивана Милева