Реформата в българската образователна система е много закъсняла. Този извод направиха в предаването „Важното, казано на глас“ по bTV Радио председателя на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа” Юлиян Петров и директора на столичното 51-во училище „Елисавета Багряна“ Асен Александров.

Вчера бяха публикувани резултатите от международното изследване PISA 2018, проведено в 79 държави сред ученици от 9 клас. Според него българските ученици са на последно място по функционална грамотност сред страните членки на ЕС.

„Ние трябва да се фокусираме към практиката и пазара на труда.“, посочи Петров.

Според Асен Александров промяната ще дойде с формата на изпитите: „Само че промяна в изпитите би бил един доста болезнен процес, на който ще реагират веднага родителите и обществото. Но ако направим това, самите учители ще трябва да се преориентират към този формат.“

Според експертите трябва да се въведе изпит по природните науки. „За нашите родители най-важното е в седми клас детето да си изкара успешно изпита по математика и български език.“, обясни Александров.  

Попитан дали увеличението на учителските заплати е довело до решаване на проблема с недостига на кадри, директорът на столичното 51-во училище даде следния пример: „Преди 2 месеца една колежка по математика се пенсионира. Всичките социални мрежи използвах и само един кандидат се яви. За заплата от 1000 лева не можеш да намериш в София математик, информатик или учител по чужд език. Тъй като с тези професии те могат да си намерят много по-добре платена работа. Докато по български език, история, физическо възпитание има желаещи. Защото те трудно могат да си намерят друга работа.“

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement