Прокуратурата е започнала проверка дали основателно е било спряно разследването за изтичане на класифицирана информация покрай скандала, добил публична известност като „Тановгейт”, „Ало, Ваньо” и ”Мишо Бирата”.

Това обяви в четвъртък главният прокурор Сотир Цацаров преди редовното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Делото за скандалните разговори между Бойко Борисов и шефа на митниците Ваньо Танов бе спряно в началото на миналата година. Тогава btvnews писа с подробности мотивите на държавното обвинение, с които спря разследването.

За тези, които са забравили, трябва да се припомни, че в разговорите между Борисов и Танов първият нареждаше да се спре митническата проверка в пивоварната на покойния вече Михаил Михайлов, тъй като премиерът бе „поел ангажимент да не го закача Мишо Бирата”.

Делото бе прекратено след повече от година разследване, тъй като не можеше да се установи кой е изнесъл въпросните записи от специални разузнавателни средства (СРС).

Освен това няколко последователни експертизи в БАН не успяха да установят категорично дали разговорите от подслушаните телефонни разговори между Борисов и Танов са автентични или са манипулирани.

Към момента на скандала Борисов, подкрепен от Цветанов, твърдеше, че репликите са скалъпени от различни разговори. Независима експертиза в елитна френска лаборатория обаче показа точно обратното. Тя обаче не бе взета предвид от държавното обвинение. Най-простото обяснение за това е, че тази експертиза бе поръчана от редакцията на близкия до Алексей Петров в. „Галерия”, през който изтекоха записите.

Така след първоначално лавинообразния скандал и „преплакващите” действия на прокуратурата, въпросът опъвал ли е „чадър” Борисов над Мишо Бирата затихна. До средата на м.г., когато Борисов си призна в интервю пред блогърите Асен Генов и Константин Павлов, че диалогът му с Танов е реален. Тогава обаче прокуратурата не помръдна и делото продължи да си е със статут на спряно.

Заради цялата конспирация единственият висш държавен кадър, който пое някаква отговорност, и то принудително, бе Цветлин Йовчев. Той напусна председателския пост в ДАНС, но след това бе реабилитиран от премиера Борисов и назначен като негов съветник. След това Йовчев бе „даден” на Плевнелиев и в момента е шеф на президентския кабинет.

Трябва да се припомни, че докато скандалът тресеше държавата, единственият, които официално си призна, че записите са автентични, бе напусналият зам.-шеф на митниците Антони Странджев. Той обаче излезе от системата преди раздухването на скандала.

„Имало е досъдебно производство срещу неизвестен извършител, но то е спряно, тъй като не е установен извършителят, т.е. не е установено лицето, изнесло класифицирана информация", обясни в четвъртък Сотир Цацаров.

В момента се проверява дали има основание делото да бъде възобновено. В хода на проверката ще се прецени има ли основание да се търси друг вид отговорност, стана ясно още от думите на главния прокурор.