Остър проблем назрява по Черноморието в навечерието на туристическия сезон. Тромави процедури бавят осигуряването на чужди работници по курортите.
Много хотелиери разчитаха да запълнят липсата на персонал с кадри извън Европейския съюз.
Недостигът на персонал води до некачествено обслужване и жалби от туристите. Честа практика е един човек да работи по 24-часови смени или на 2-3 длъжности.
Проблемът е по-голям в по-големите комплекси. Трудно може да се каже в цифри колко души не достигат, защото хотелиерите масово разчитат на близки и познати за "запълване на дупките" или работят на минимума.
Иначе липсват всякакви кадри, но най-вече нискоквалифицирани – камериерки, сервитьори и помощници в кухнята.
В един от хотелите в Слънчев бряг имат персонал, колкото да посрещнат първите по-малки групи туристи. Чакат студентите да завършат, за да отидат при тях.
Почти навсякъде имат неприятен опит с неквалифициран персонал.
"Не знае как да обслужва туристите - има лошо зареждане на стаите, мръсни стаи, лошо обслужване в ресторантската част", обясни Стойка Терзиева – управител на хотел в Слънчев бряг.
За първи път там ще разчитат на камериерки от Украйна, но ги чакат вече трети месец. Назначили ги "на сляпо", само по снимка.
Тромавите процедури с работните визи на чужденците бавят и друг хотелиер, който още не може да отвори базата си.
"От декември месец се занимавам с този проблем… От Молдова ми се обаждат хора и казват: "Ама не можем да дойдем, защото искат да покажем, че имаме спестени по 1500 евро. Кой луд може да помисли, че един студент, един ученик ще има 1500 евро на книжка?!”, каза Веселин Налбантов от Съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг.
"Нашите институции с институциите в съответните държави не си комуникират и е много трудно за вкараме кадри от трети страни, които са извън ЕС… те влизат само за три месеца", каза Христина Славова от Бургаската туристическа камара.
На фона на недостига на персонал, все повече хотели вкарват ол инклузив.
На среща с министъра на туризма утре браншът ще настоява за конкретни ангажименти:
- да се улесни процедурата за издаване на работни визи и да се увеличи срокът от 3 на 6 месеца за студенти извън Европейския съюз;
- и още – агенциите, които обучават персонал, като Агенцията по заетостта, да задължават обучените кадри поне три години да работят в българските курорти. Сега повечето веднага заминават за чужбина.