2,4% от БВП ще са за справяне с пандемията и за непосредствена подкрепа на странната ни за хора и компании през 2020 и 2021 г. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев при представянето на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Той добави, че това е мярка за спасяване, а не са дългосрочни мерки.

Вицепремиерът обясни, че България ще разполага с почти 18 млрд. лв. по програмата за възстановяване и сътрудничество на ЕС.

Бюджетът на Европейския съюз 2021-2027 е над 1 трилион евро, обясни той. Тези средства ще са за инвестиране в дългосрочни предпоставки за растежа за всички страни членки, не само за България, обясни Дончев.

Той добави, че помощта е важна, защото въпреки мярката "60/40" страната ни е поставена пред риск от безработица.

"Започна в аванс работа по плана, бе създадена работна група през лятото. Определена е концептуалната рамка на документа, съобразили сме се с всички европейски документи и изисквания. Всички министерства и ведомства разработиха проекти в рамките на пакета цели. За 2 месеца всички те направиха 100 проекта за много повече пари от предложените", обясни Дончев и добави, че изразходването на средствата по плана е в кратки срокове.

Краен срок за изразходване на средствата е 2026 г. Изискването 2/3 от ресурса е да бъде вкаран в изпълнение в първите 2 години, къси периоди за изразходване, поясни вицепремиерът.

Той коментира и че представените 100 проекта е трябвало да бъдат редуцирани, някои съкратени като разходи.

Планът включва 4 стълба:

- Иновативна България с основна цел повишаване на конкурентоспособността с акцент образователна система и обръщане на внимание на т.нар. STEM среда (математика и инженерни науки) с изграждане на подобни кабинети и осигуряване на устройства– 20% финансиране от плана

- Зелена България - устойчиво управление на природни ресурси, като се задоволяват нуждите и на обществото, и на икономиката – 37%;

- Свързана България – 22% от бюджета на плана;

- Справедлива България - подпомагане на групи в неравностойно положение и  всички инвестиции в социалната сфера и здравеопазването - 21%.

Дончев добави и че това е първата крачка към дискусия и нищо не е окончателно.

Събитието има за цел да постави началото на поредица от публични дискусии, относно посоката за развитие на страната ни, каза още той.