Тежка зима в цялата страна. Еднометрови преспи сняг и поледица сковаха Северна България, на юг температурите паднаха с близо 10 градуса за денонощие. На много места са въведени ограничения на пътя.

На автомагистрала „Люлин” в продължение на няколко часа не минаваха тежкотоварни автомобили. Най-тежка е ситуацията именно за камионите. На много места в страната има забрана за придвижването им.

Дунав мост остава затворен за тежки машини. Сложна е обстановката и на пътя Русе-Бяла. Като цяло най-тежко е положението в Североизточна България. Там вече има преспи от сняг, които пречат на движението, както и заледени участъци.

Най-тежка е обстановката в Силистренско - в 6 селища няма вода, няколко са без ток. Тежкотоварните автомобили са спрени от движение. До сряда училищата няма да работят заради опасното време. На някои места преспите са над метър и 40.

„Огромни снегонавявания има, които най-много ни затрудняват и до снощи не беше спряно движението на товарни автомобили, което също ни създаде проблеми. Но вместо да почистваме, ние започваме да ги влачим тях и да ги обикаляме”, обясни Желязко Друмев, изп. директор на „Пътинжинерингперфект”.

„Ситуацията е бедствена, министърът да не казва, че са подготвени машините, няма машини, няма почистване в нашата държава. Идваме от Букурещ, минахме Тутракан, Сребърна, стигнахме до Силистра и ето”, коментира Пламен Тодоров.

Във Варна обстановката се нормализира. Проблем в града се оказаха десетките паднали клони и дървета. Заради ниските температури се спука водопроводът на най-голямата болница в града. Аварията е отстранена. Пътищата в областта са проходими.

Травматологията на столичната болница „Пирогов” се напълни с пострадали след падания. „За 5-6 часа имаме 50 пострадали и 22 фрактури, като повечето са на горен крайник”, информира д-р Биркан Гюней, ортопед травматолог.

От няколко дни специален джип хваща снежинките буквално във въздуха - монтирани датчици отчитат температурата на пътя и на въздуха и правят анализ как да действат снегопочистващата техника.

„Когато температурата на въздуха е отрицателна и има валеж от сняг или лед, то неминуемо ще води до заледяване на настилката, което е много опасно и трябва да се вземат мерки преди да стане това нещо”, заяви Николай Кючуков, Столичен инспекторат.

За 6 дни температурите са паднали с близо 40 градуса. Миналата неделя в Търново термометрите отчетоха 25,8 градуса. „Подобрявахме рекорди от 48-49 г. Т.е. и тогава е имало такива екстремни явления, не зная доколко хората са им обръщали внимание, както сега”, допълва Анастасия Стойчева, метеоролог към БАН.

Равносметката е, че въпреки сухия декември и голяма част от януари, тази зима не е екстремна - през 94-а например сняг паднал за първи път през февруари, а през настоящата зима са подобрени само 2 температурни рекорда за топло време.