Една точка, добавена в последния момент в дневния ред на изнесеното правителствено заседание във Видин, отново изкара хиляди граждани на протест в центъра на София – те се обявиха против намерението на властта да разреши изграждането на „три хотелски структури и зони за обществено обслужване, част от голям комплекс с курортно предназначение" от инвеститора "Мадара Юръп" АД.

Идеята още не е стигнала до местната власт – главният архитект на Община Бяла Христиан Саралиев не е виждал проекта. „Няма проект, вероятно заради новото министерство (на инвестиционното проектиране – бел. ред.), което имаше за цел да се вземат всички разрешителни в София. Нищо не ни е представено”, коментира той в ефира на bTV.

По думите му, цялата зона, в която попада и територията на инвестиционния интерес, е влязла в регулация през 2005 г. „Териториите около Бяла са обект на цялостно планиране, в нашата община не се допуска проектиране на отделни ПУП-ове (Подробен устройствен план – бел. ред.)”, заяви той и отказа да коментира дали земите са придобити със заменки с аргумента, че не е видял „къде де факто ще се извършва тяхното инвестиционно намерение”.

„100% от тези земи са бивши земеделски земи. По плана за земеразделение са били изработени подробните устройствени планове, те са навързани във верига и са свързани в Общия устройствен план. Върху тях е отразен Законът за черноморското крайбрежие – Зона А, Зона Б, и дори по тези планове е изграден водопроводът на „Камчийски пясъци”, който беше много нужен, за да се захранят Бяла и Обзор", изтъкна архитектът.

Според главният архитект на Община Бяла няма никакъв проблем за реализацията на инвестиционен проект в местността – „ако той отговаря на действащата законова уредба на Република България”. „Пак повтарям – ПУП влезе в сила през 2005 г., там вече се прокарва инфраструктура!”, отбеляза Саралиев.

Сертификатът за инвестиция Клас А, с какъвто вече разполага "Мадара Юръп", макар и без екооценка, дава на инвеститора определени права, сред които и "финансово подпомагане за изграждане елементи на техническата инфраструктура, необходими за осъществяване на един или повече инвестиционни проекти".

Сред местните жители се чуват и одобрителни мнения за проекта. „Трябва да се застрои, да се поддържа добре, защото там е една пустош. Лятно време там къмпингуват хора от цялата страна, палят безразборно, не го оценяваме като някакво летуване. Планът ако е законосъобразен, без големи постройки, защо да не го построят. Няма нищо лошо в едно нормално строителство”, коментира Йордан Панчев, който е роден в Бяла.

На противоположни позиции са екозащитниците. Според Петко Ковачев от партия „Зелените” най-големият проблем е, че никой не разполага с параметрите на проекта. „Арх. Станишева, която работи по него заедно със съпруга си Георгий Станишев (брат на лидера на БСП Сергей Станишев – бел. ред.), обясни, че версията на проекта е същата като от 2007 г.”, подчерта той.

По думите на Ковачев, инвеститорът „Мадара Юръп” е декапитализирана фирма, която взема заеми от собствените си дружества чрез офшорни схеми на действие. „Фирмата е свързана с КТБ чрез един от бившите си изпълнителни директори”, подчерта той и изтъкна, че компанията има капитал от 9 000 лв., докато местните очакват големи инвестиции и просперитет.

По-късно от КТБ изпратиха своя позиция по случая, в която уточняват, че вероятно става въпрос за Людмил Гачев, който е бил член на Съвета на директорите в периода 1993-1995 г.

"Подчертаваме, че настоящият екип от директори и мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка АД Цветан Василев поемат управлението и надзора на банката през 2000 г. и нямат нищо общо нито с управлението, нито със собствеността на КТБ АД в предишни периоди", пишат от банката.

В позицията си КТБ допълват, че в момента Людмил Гачев е съветник на австрийската „Хипоинвестмънтбанк“, която заедно с „Алфа финанс холдинг" (на друг известен бизнесмен - Иво Прокопиев) неуспешно кандидатства през 2008 г. за банков лизенз.

Според друг представител на „Зелените” – Андрей Ковачев, са налице „скандални нарушения” в самото решение на правителството, което не е съобразено със законовото изискване за екологична оценка. „Само фактът, че екоминистърът е гласувал това решение на Министерски съвет, е причина да се започне наказателно преследване”, категоричен бе той.

„Там са дадени пари на някого и те просто трябва да си изпълнят обещанието за тези пари. Въобще не ги интересува дали ще излязат хора на улицата, или не. Просто там има сделка под масата и те си изпълняват сделката към някой частник, понеже в момента са на власт”, посочи още Андрей Ковачев.

  • Нов играч с нов проект за застрояване на Карадере
  • Инвеститор прави предварителна екооценка за строежа на Карадере
  • Благотворителен концерт в защита на Карадере
  • 250 паунда за преодоляване на закона „Пеевски”
  • Арт акция за зелено бъдеще и срещу бетона на Карадере
  • Реформаторите внесоха сигнал срещу проекта „Карадере"
  • Многоброен контрапротест по морето срещу „зелените нашественици"
  • Природозащитници срещу критериите на властта за инвестиции клас А
  • Протести "за" и "против" застрояването по морето
  • Стойнев не се притеснявал за Карадере