След като разреши бетонирането един от последните девствени плажове по българското Черноморие, властта не може да обясни какво точно е решила във Видин. Междувременно се задава нова вълна от протести, „зелени” организации поискаха законови промени, а парламентарната опозиция си намери нов повод за атака срещу правителството.
Багерите ще навлязат в Карадере, след като в последния момент преди вчерашното изнесено издание на Министерски съвет във Видин в дневния му ред беше добавена точка, с която се разрешава изграждането на "три хотелски структури и зони за обществено обслужване, част от голям комплекс с курортно предназначение" от инвеститора "Мадара Юръп" АД.
С решението си кабинетът определя проекта за приоритетен по Закона за насърчаване на инвестициите заради предвиденото вложение от над 100 млн. лв. и предвиденото разкриване на 500 работни места в общината, чието ниво на безработица към момента е над средното за страната.
Днес от 18:00 часа пред Министерски съвет е насрочен протест.
Кауза за унищожението на Черноморието
ГЕРБ призова министъра на околната среда и водите да спре проекта за застрояване на Карадере.
„Не виждам кауза за спасение на Черноморието, а за унищожението му. Целта на това правителство е бетон до дупка, да залее цялото Черноморие. Фактите се потвърждават - започнаха през Иракли, Дюнигейт, парк Странджа, както и Карадере. Очаквам и къмпинг „Корал”, Камчийски пясъци, и вместо плажове - да има бетон”, заяви бившият регионален министър Лиляна Павлова.
„Зелен” десант в парламента
Неправителствени организации и партия „Зелените” внесоха в парламента обща позиция по случая, в която нарекоха Карадере – „заложник на проекта „Станишев”. Тома Белев, Андрей Ковачев и Борислав Сандов представиха документа, подкрепен от различни неправителствени организации.
Екоактивистите настояват за приемането на промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които да спрат всяко ново строителство в двукилометровата ивица от териториите по НАТУРА 2000 като Карадере. Те са внесени по тяхна инициатива от напусналия ГЕРБ депутат Светлин Танчев.
Природозащитниците изразиха съмнение, че текстовете ще бъдат спънати от БСП заради участието на брата на Сергей Станишев в скандалния проект в Карадере.
”Какво ще решат депутатите от БСП, какво им е поръчал г-н Станишев и какво ще обяснява на протестиращите днес – лобира ли той за проекта, в който е ангажиран неговият брат и кой всъщност нарушава закона – Станишев, лобирайки явно или скрито за този безумен проект или спонтанно протестиращите хора?”, питат „Зелените”.
Спокойно, това е само пирамида
Проектът за изграждане на голям курортен комплекс в местността Карадере няма никакъв шанс да бъде реализиран, целта е да се продадат апартаменти „на зелено” и да се завъртят пари. Това заяви пред bTV Павел Антонов от „Блу Линк”.
Според Павел Антонов се създава предпоставка за даване на инвестиционен клас А на фирма, за която нищо не се знае – въпреки твърденията на властта, че ще се бори с офшорките.
По думите му не са изпълнени изискванията на Закона за околната среда.
През февруари ресорният министър Искра Михайлова заяви, че РИОСВ в Бургас няма внесени и не се процедират инвестиционни намерения в района на Кара дере, съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова
Не знам, не бях, ще потекат едни пари
Земеделският министър Димитър Греков се измъкна от темата "Карадере" по следния начин: "В последната точка излязох, защото имах среща с нашите структури във Видин и не мога да коментирам".
„Това, което реши вчера на Министерски съвет е, че признава едно инвестиционно намерение в категория клас „А”. Какво ще се случи е въпрос на един проектантско инвестиционен процес”, каза арх. Иван Данов, министър на инвестиционното проектиране по повод строителството в местността Кара дере.
По думите му, това е „намерение на инвеститор да вложи едни пари в България”.
Предложеният от МИЕ и одобрен от МС Меморандум за разбирателство за изпълнението на приоритетен инвестиционен проект Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт не дава реален старт на инвестицията, посочиха от Министерство на икономиката.
Проектът все още е в идейна фаза и може да се реализира единствено след приключване на процедурите по екологичното законодателство - Оценка на въздействие на околната среда и Оценка на съответствието по Закона за биологичното разнообразие, подчертават от ведомството на Драгомир Стойнев.
Имотите, върху които ще се осъществи инвестиционния проект са собственост на инвеститора. От страна на държавата няма да бъдат предоставени финансови насърчителни мерки, категорични са от МИЕ.
В Община Бяла до момента няма внесен нов инвестиционен проект за изграждането на курортен комплекс в местността "Карадере", в землището на село Самотино, съобщиха от пресслужбата на кметството.
От там посочват, че процедурата изисква първо да се направи оценка за въздействие върху околната среда по проекта. След това може да се иска промяна в териториално-устройствения план на община Бяла и в подробния устройствен план на "Бяла-север".
От кметството припомнят, че строително разрешение се издава след изпълнението на тези изисквания и проведено обществено обсъждане на проекта.
Позицията на общината е, че изпълнението на инвестиция с такъв мащаб би се отразил положително на икономическото състояние на Бяла, но само ако бъдат спазени всички законови, нормативни и екологични изисквания.
Има и доволни
С позиция излязоха и хотелиерите, според които еколозите са започнали да стопират всичко в България и да не позволяват изграждането на нови обекти в летните и зимни курорти.
"Ако продължават еколозите да пречат за развитието на страната, ще изчезнем като нация и сме обречени на мизерия и глад", е записано в позиция на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).