В сезона на градушките – отново щети върху земеделска продукция за стотици хиляди левове. Най-сериозно е положението в Старозагорско, където ледените късове унищожиха реколтата в 7 села. Прекъсната връзка с радара, е причината Агенцията за борба с градушките да не може да предотврати бедствието.
Два дни след като градушка помете село Калояновец, хората още не са се съвзели от преживения ужас. Селото, както и останалите 6 пострадали населени разчитат на защита от полигона за борба с градушките край Петрово.
В деня на стихията е имало готовност за изстрелване на ракети, но ураганният вятър прекъснал връзката с радарите.
„Съборени дървета, огънати мачти на антени, спира подаването на радарна информация и става невъзможно подаването на команди към ракетните площадки”, обясни Цветелина Димитрова от агенцията за борба с градушките. Така се получило забавяне от 7 фатални минути .
Бурята буквално отнася и един от новите фургони на служителите на полигона.
От началото на годината досега са изстреляни рекордните близо 12 000 противоградни ракети. Най-много ракети са изстреляни именно в Старозагорско. За сравнение – през миналата година броят на изстреляните ракети е бил само 6500.
Въпреки големия им брой, те защитават едва 1/3 от територията на страната ни. Агенцията за борба с градушките разполага само с 9 полигона с противоградни ракетил Предстои тази година да бъдат изградени още два полигона – в Хасково и Тъжа.
Допълнителните пари, които кабинетът отпусна на агенцията за борба с градушките, са инвестирани в 12 хиляди ракети. Според специалистите обаче тези 5,76 млн. лева няма да стигнат, защото вероятно ще бъде подобрен „рекордът” от 14 000 изстреляни ракети през 2014 г.
В наличност има още 3000 ракети, които не са достатъчни, категорични са от агенцията.
Проектозакон на земеделското министерство обмисля да въведе и самолети за разбиване на градоносните облаци.Те ще действат в гъсто населените райони, където е забранено изстрелването на ракети.
Така 100% от територията на страната ще бъде защитена от градушки. За тази цел обаче ще бъдат нужни по около 28 милиона лева на година.