С БСП нямаме нищо общо, ние сме конкуренти и на места смятаме да ги победим. Това ще бъде за първи път на избори. Смятам, че те разбират тази опасност, заяви в предаването „Лице в Лице” Татяна Дончева. Според нея политическото задкулисие не е затворена страница.
По отношение на референдума, тя заяви, че той е останал приглушен и избутан, защото парламентарно представените политически сили са игнорирали свързаните с електронното гласуване въпроси:
„Електронното гласуване само по себе си изглежда екзотично и отвлечено, но в комплект със задължително гласуване, това съвсем не е така. Оказа се, че хората дори не знаят, че електронното гласуване не измества хартиеното и, че това е нещо допълнително към хартиеното гласуване, т.е. към традиционния и добре познат начин на гласуване, който е предназначен да увеличи избирателната активност, да я увеличи значително с едно 20 – 30%, да я увеличи в слоеве, които са млади и образовани, в тези среди на наши сънародници, които живеят зад граница, но издържат семействата си тук”.
Тя посочи като един от най-големите гафове на ЦИК, че във връзка с референдума, тя е позволила да има допълнително финансиране от порядъка на 30 000 – 40 000 лв. за част от партиите в Реформаторския блок и за част от партиите в АБВ, което, по думите й, противоречи на основните постановки, че партии и коалиции, които получават държавно финансиране, не могат да ползват медийна субсидия. Това е било отменено, но Дончева пита защо е било допуснато.
Според нея мнозинството на ГЕРБ в ЦИК се опитва да прави такива финансови реверанси на формации, които смята, че са част от управляващите сега коалиции, които са недопустими, както е било недопустимо да се оттегля законът по отношение на тегленето на жребия.
По въпроса за различни НПО-та, които са агитирали „за” и „против” референдума и са взели пари за това, Дончева заяви:
„Няколко тарикати и този път направиха форма за усвояване на пари и Влади Горанов, финансовият министър, няма да е зле да порови веднага след изборите къде са отишли тези пари и за какво са изразходвани. Защото това са едни и същи тарикати, които са всъщност политически играчи, които си търсят допълнително финансиране чрез NGO-та и благоприятен повод".
Едни странни сайтове, които никой не посещава, са щедро финансирани и това е много сигурен начин за връщане на пари, заяви още Татяна Дончева.
По отношение на това какво чуват хората, според нея сегашните местни избори са една продължаваща еволюция, която допуска на местно ниво да се правят всевъзможни коалиции и комбинации.
"Можете да видите на много места членове на едно семейство да участват в различни листи – родители, деца и съпрузи участват в една и съща листа. Изглежда ние сме загубили елементарната представа за допустимо и не в публичните отношения. Тъй като законът не забранява, една част от кандидатите считат, че е напълно в реда на нещата да се пуснат в изборите по попобие на игра на тото 49 от 49 – да заложим на всички листи и на всичик кандидати и никога не сме капо.
По отношение на коалициите и комбинациите, които се забелязват, в местните избори е прието че всеки може да се комбинира с всеки без значение какво излиза от това. Нещо, което е недопустимо навсякъде в света".
Дончева каза, че „Движение 21” играе на голямата част от политическия терен с чисти листи, с листи под името „Движение 21” и това е в 83 общини, където имат 883 кандидати за общински съветници.
Тя допълни, че са в коалиция само на 8 места, а с ГЕРБ, БСП и ДПС не са в коалиция на нито едно място.
„С Реформаторите имаме една форма на партньорство в Разград, която е, според нас, крайно недостатъчна. Имахме желание на няколко места да излъчим общи кандидати за кмет, които да бъдат наистина силни и конкурентни, но се оказа, че това е невъзможно. Най-проблемни са отношенията с БСП, където обикновено има отношение като към смъртен враг и битка за всеки сантиметър територия, която те считат за запазена. Ние считаме, че това е може би нормално".
Ние сме направили една прагматична партия, която има социална чувствителност, но същевременно ние изповядваме максимата на Дън Сяу Пин: „Важно е котката да лови мишки, а не дали е бяла или черна” и не дали е лява или дясна.
В местното самоуправление ние сме дали възможност на много широка категория от гражданското общество, които не са ангажирани с партии, да участват в местни избори. В нашите избори на практика 90–95% от местата са гражданска квота.
Това са хора, които симпатизират на движението, но не обезателно са негови членове. Ние търсим местни авторитети, сериозни хора. Имаме места, където ядрото на листата и кметските кандидати са били свързани дори с ГЕРБ". На други места са по-свързани с левицата, каза Дончева.
По отношение на черния ПР, Татяна Дончева заяви, че медиите на Пеевски много отдавна правят черен ПР. Ако им обръща човек внимание, по-добре да не се занимава с тази работа. Те са много по-близки до ГЕРБ, предвид близостта на ДПС и ГЕРБ и усещането във въздуха, че те ще си партнират в управлението, желанието за взаимна подкрепа на определени региони в местните избори и всичко това не може да не се отрази на формациите, които ползват медиите на Пеевски.
Ние не ползваме медиите на Пеевски, ние ползваме малко местни медии, много малко от централните, по възможност несвързани с Пеевски, и един списък със сайтове, които са популярни, без разбира се БЛИЦ и ПИК. Това не ни прави неуязвими.
Тя съобщи, че заедно с централния сайт на партията, са направили във всички областни центрове регионални сайтове, които са били хакнати неколкократно, часове след като са пуснати. Дончева каза, че са направили проучване и са стигнали до фирмата, която е организирала това.
Това подсказва, че някой се страхува и че тези хора не го правят от любов към спорта, най-вероятно срещу заплащане, допълни Дончева.