Само за ден, министерството на финансите промени позицията си за това, как да бъде облаган хазартът. И във вчерашните текстове, и в днешните, не се предвижда монопол на държавата над лотариите.

Вчера хазартният бизнес трябваше да плаща такси само върху печалбите, което математически означава по-ниско облагане от сега действащото. 

Днес от екипа на финансовият министър Владислав Горанов се връщат на действащите правила, но с по-ясни текстове.

За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри: традиционна лотария, томбола, моментна лотария – тото, лото, бинго, се дължи държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра.

Снимка: btvnovinite.bg

А за да не се тълкува кой има право да плаща по-малко, в отделен текст е записано кои оператори да са с по-ниски такси - например организаторите на покер турнири. Според председателя на бюджетната комисия и сегашният текст на закона казва ясно кой колко трябва да плаща.

„За мене няма как някой да чете закона, че има възможност да си избира между два начина на облагане и да си избере по-изгодния, както е действала една лотария“, посочи Менда Стоянова от ГЕРБ.

Оказва се, че преди да започнат да плащат по-малко, цяла година частните лотарии не са внасяли нищо. А въпросът кой стои зад това предизвика спорове в ефира на bTV.

Вносителят на промените Валери Симеонов, обяви в предаването „Лице в лице“, че през 2013 г. депутатът от ДПС Йордан Цонев внася промени в Закона за хазарта, в които „пропуснал да пише лотарията“.

Депутатът от ДПС Йордан Цонев отрече някога да е инициирал такива  законодателни промени и беше категоричен, че твърденията на лидера на НФСБ не отговорят на истината. Цонев показа документи, според които поправката в закона през 2013 г. е внесена от депутат от БСП – Георги Кадиев.

Имало ли е законова промяна, която изключва лотарийните игри като хазартна дейност? Очаквайте отговора на Георги Кадиев в "Тази събота" по bTV.