Нови свлачища затвориха пътища и разгневиха стотици хора. Купища земна маса за пореден път затвориха пътя Асеновград-Смолян. В Кърджалийско пък готвят протести, защото месеци наред свлачища поглъщат домове на хората, без изгледи за изход от ситуацията.

Опасен път

Неразчистено и опасно остава и към този момент свлачището на пътя Асеновград-Смолян. То се простира на огромна площ – над 2000 декара.

Скатът се е свлякъл заради преовлажняване на почвата. Това, което се прави на първо време, е да се отведат дренажните води. Багер вече изгради междинна площадка на самото свлачище, за да преустанови ново свличане.

Тонове кална маса и дървета са се свлекли на пътя тази нощ. По чудо няма жертви. Свлачището е с огромни размери – дълго е поне 150 метра.

Стотици автомобили се хванаха в капан. Пешеходци и автомобили рискуваха и минаваха през свлачището.

Заради реалната опасност от ново свличане по обед работата па разчистването беше преустановена.

Геолози огледаха терена и решиха, че свличането е заради преовлажняване на почвата.

„Целият този език, който е между двете била, е много преовлажнен. Има много вода, почвени, подпочвени, повърхностни – това преовлажняване на ската, което слиза безконтролно надолу е направило това кално свлачище”, обясни шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров.

За трайното решаване на огромното свлачище са необходими поне един милион лева.

Полагат се максимални усилия пътят да бъде отворен до петък вечер, за да могат всички хора, тръгнали да празнуват Цветница към бачковския манастир, да отидат.

Протести заради унищожени домове

Три месеца след като свлачищата в Кърджалийско се активизираха и постепенно поглъщат цели села, все още отговор на въпроса – ще се намерят ли пари за укрепването.

В търсене на изход в столицата за среща с държавните мъже днес бяха кметовете на засегнатите места. Но намеренията им да стигнат чак до премиера се сведоха до среща с лидера на ДПС и депутат от ГЕРБ. Така въпросът дали държавата ще финансира укрепването на свлачища в Кърджалийско остана без отговор.

Преди 40 години леля Азизе идва невеста в Невестино, без дори да подозира, че един ден домът ѝ ще тръгне към пропастта, погълнала целия двор.

Но докато в Невестино имотите са на ръба на пропастта, в Сипей двуетажни къщи вече са сринати.

За да се спаси селото са необходими 9 милиона лева. Гаранция че парите ще стигнат за укрепване на свлачището обаче няма. И това разедини хората. Едни поискаха лично обезщетение от държавата, други – спасяване на селото, независимо на каква цена.

Снимка: БГНЕС

В подписка хората от Сипей настояват за спешна намеса на държавата. Това поискаха и местните кметове, които отидоха в парламента, за да търсят съдействие от партиите.

В 6 села в Кърджалийско земята поглъща къщи. Евакуирани са десетки семейства, които временно са настанени в общински жилища.

Все пак кметската делегация от Кърджали остава в София със заявката през следващите дни разговорите на ниво министерства да продължат.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите