Спешни мерки срещу разпространението на африканската чума по свинете у нас – това поискаха свиневъди от Североизточна България на среща с министъра на земеделието Румен Порожанов в Силистра.
Големите свинеферми във Варненска област вече търпят загуби заради регистрирания случай на болестта в провадийското село Тутраканци.
В най-голямата свинеферма във Варненска област – в село Слънчево, се отглеждат близо 40 000 прасета, но собствениците са в патова ситуация. Всеки ден 400 прасета трябва да пътуват за кланицата, но от седмица това не се случва заради разкритото огнище на африканска чума в село Тутраканци и последвалата забрана за движение на животни в областта.
В същото време обаче ежедневно в свинефермата популацията на животните се увеличава.
Собственикът на свинефермата Наско Манасиев признава, че няма представа какво ще прави, ако ситуацията не се промени. „Бизнесът 100% ще загине, но е по-опасно да не се предизвика някаква екокатастрофа, защото тия животни няма какво да се правят. Те трябва да се умъртвят”, казва той.
От бранша настояват за коридори, през които животните да се изнасят до конкретни кланици. Искат и да се преустанови контакта между дивите свине и прасета, които се гледат в личните дворове.
Министър Порожанов обяви, че предстои Централен епизоотичен съвет, на който разговорите ще продължат. Той огледа и оградата срещу диви свине на границата с Румъния.
Всички взети проби в 3-километровата зона от Тутраканци са отрицателни, но опасността не е отминала.
Дали опасността в района е преодоляна, ще стане ясно поне след месец и половина. Този срок обаче ще е пагубен за големите свинеферми във Варненско.
Ако до няколко дни проблемът не бъде решен в свинеферма във Варненско трябва да започне умъртвяване на животни. Това обаче поражда друг проблем – във Варненска област няма действащ екарисаж.