Стотици чужди граждани, търсещи убежище в България, стават жертва на хора, представящи се за адвокати, които вземат комисионни за настаняване на кандидат-бежанците на външни адреси. Те обаче впоследствие се оказват фиктивни.
„Вместо на външни адреси, чужденците се стоварват пред някой от центровете за настаняване в София. За последната седмица във „Военна рампа” са дошли около 100 души в подобна ситуация”, обясни в предаването „Тази сутрин” по bTV журналистът от вестник „Сега” Панчо Ангарев.
Блогърът Иво Божков, който е работил по темата с френски журналист от вестник „Монд”, обясни, че в случая предимно става дума за семейства, които искат да избягат от лошите условия във фургонния лагер в Харманли. „Той има капацитет за 700 души, а там вече са настанени около 1100 и много хора спят в палатки”, обясни той. Божков обясни, че до момента много малък брой от търсещите закрила в България са получили статут на бежанец, който позволява търсене на убежище в целия Европейски съюз.
Кои са адвокатите
Адвокат Надежда Колева, която живее в Харманли и е член на адвокатската колегия в града, обясни, че няма информация за свои колеги, които да се занимават с тази практика. „Аз съм адвокат от Харманли, цял живот съм живяла в града. Няма адвокат от града, който да застане с името си”, посочи тя и призова да бъдат обявени имената на въпросните юристи.
Сигнал за подобни злоупотреби от Българския хелзинкски комитет до прокуратурата и адвокатските колегии в София и Хасково има още от 17 септември. От организацията не посочват имена, но подчертават, че имената могат да бъдат открити в документациите на центровете, откъдето са изведени кандидат-бежанците. Те могат да бъдат изисквани от дирекция „Миграция” към МВР или от Държавната агенция за бежанците, която отговаря за транзитните центрове.
Директорът на транзитния център в Пъстрогор Жельо Желев потвърди за около 200 души, напуснали този дом само за миналата седмица. „Не е наше задължение да проверяваме тези външни адреси”, отбеляза той.
Освен измамата с парите – между 150 и 600 евро на човек, кандидат-бежанците се изправят и пред друг проблем – по закон са задължени да живеят на посочения адрес и са в нарушение, ако не могат да бъдат намерени там.
„Всеки един български гражданин има право да изведе кандидат-бежанец на външен адрес, стига да представи необходимите документи”, обясни Жельо Желев.
Политиката на Турция
Журналистът Панчо Ангарев обясни, че трафикът на бежанци към България се е превърнал в държавна политика на Турция и освен каналджиите, в него се включват и турски гранични полицаи, които буквално ескортират мигрантите до границата.
„Това е заради тяхната „тънка червена линия” – те вече са приютили 600 000 бежанци от Сирия и казват, че нямат повече място”, обясни Ангарев.
Иво Божков, който също е работил по темата, разказа за два мотела буквално на границата на Турция с България, където мигрантите преспиват, а после преминават браздата.