Много от кучетата, които бродят по софийските улици, пристигат вече бездомни от околните селища.

Всички села около Столична община са потенциален рисков фактор, смята Явор Гечев от фондация „Четири лапи”. Кучетата не познават граници и спокойно могат да идват в града. Според него, решението на проблема ще дойде със стриктния контрол върху собствениците.

Д-р Тихомир Пърлев от Столичния инспекторат обясни, че правилата за регистрация на домашните любимци важат и за кучетата, отглеждани в селските дворове. Проверките текат по график както в столичните квартали, така и в крайградските селища.

Собствениците обаче имат право да не допуснат проверяващите в имотите си. Властите смятат да ги стимулират с безплатна кастрация на четириногите. Записването става при еколога на съответния район. Животните се обезпаразитяват, ваксинират и чипират и тогава се връщат на собственика. Това обаче не го освобождава от такса за домашния любимец.

Гечев потвърди, че има данни и за фалшива кастрация. Той обвини системата за идентификация на кастрираните животни. В момента липсва информация на чипа къде е кастрирано кучето.

Според организации като Animal Rescue съседните села и градчета от години изхвърлят некастрирани кучета в столицата. Миналия месец организацията алармира, че напоследък дори има увеличение на тези тенденция и кварталите се пълнят с кучета, карани с бусове от малките населени места.

Така наречените селски кучета по стар български обичай се гледат без да са регистрирани, на двора, а нощем се пускат свободно и се размножават. В рамките на Столичната община има 4 малки града и 34 села. Около 100 хиляди столичани живеят в села и малки градове, където почти няма къща без куче.

Инспекторатът организира акция в град Нови Искър, за да ни покаже как се извършва контрола над дворните кучета. За да е възможна подобна проверка е необходим екип от 3 институции - инспектората, Екоравновесие и полицията. Но и това не е достатъчно, ако собственика реши, че не иска да ги пусне.

Полицаите, както и останалите участници в акцията признаха, че собствениците на кучетата по селата не могат да бъдат проверени, ако не желаят. За да влезе дома им проверяващ е необходимо полицейско разпореждане. Така регистрацията и кастрирането на кучетата остава по-скоро пожелателна мярка, зависеща от съвестта на гражданите.

Изхвърлени кучета се карат в София и от населени места извън Столична община, а липсата на национална стратегия за справяне с проблема е гаранция за безкраен приток на изоставени животни в големия град и безкрайна борба не с причината, а с последицата на проблема.

Броят на регистрираните легално живеещи животни в столицата е около 10 хиляди. Според неофициални данни, истинската бройка на домашните кучетата в рамките на Столична община е поне 150 хиляди.

Задължителният за всяка куче чип служи, за да се разбере кой е собственикът, ако животното бъде изхвърлено или ако се загуби. Но дори чипирането засега не работи, защото системата все още не разпознава данните.

Докато държавата и общините са безсилни да принудят собствениците на кучета да носят отговорност за животните, притокът на изоставени селски кучета продължава.