Екипите за спешна медицинска помощ в цялата страна започнаха протестна акция с искане за достойно заплащане и по-добри условия на работа.
В 12 ч. днес всички линейки в страната включиха звуков и светлинен сигнал за 3 минути. Те дасоха началото на едноседмичен „мълчалив и оглушителен“ протест. В писмо до медиите спешните медици посочват, че до 13 ноември всекидневно ще напомнят, че спешните центрове са част от националната сигурност на България.
Медиците предупреждават, че ако не бъдат чути, ще преминат към следващи действия, без да уточняват какви.
Те напомнят, че заплатите им, както и средствата за издръжка на центровете, не са актуализирани от 10 г. Нужни са и конкретни стъпки за привличане на специалисти в системата на Спешната помощ.
В Горна Оряховица, най-големият спешен филиал в страната, обслужващ 50-60 селища, численият състав на лекарите и фелдшерите вече е наполовина при запазен обем на работа. Служителите напускат, а новопостъпил лекар няма от 5 години.
„Искаме достойно заплащане на труда ни, достойни трудови възнаграждения, особено в частта промяна категория на труд на тези хора, които всички работят. Заплащането за храна, което е унизително на този етап вече“, казва д-р Деян Георгиев, завеждащ ЦСМП - Горна Оряховица.
В отговор на протеста, заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов каза, че към следващия бюджет са предвидени средства за повишаване на заплатите в центровете за спешна помощ и в регионалните здравни инспекции, и че разчетите вече са във финансовото ведомство.