Спешната помощ по въздух се прехвърля към правителствения авиоотряд, съобщи транспортният министър Христо Алексиев на брифинг в Министерския съвет.
"Държавата изцяло поема този ангажимент. Тази спешна медицинска помощ по въздух се осигурява и финансира от държавата. Тя ще бъде достъпна до всеки гражданин и ще бъде абсолютно безплатна", добави той.
Алексиев подчерта, че правителственият авиоотряд има дългогодишен опит и това е удачната структура, която трябва да бъде надградена и да извършва тази услуга.
Според него държавата няма време за експерименти, тъй като става въпрос за здравето и живота на хората.
Важно е да се знае, че изпълнението на услугата HEMS не е просто доставка на едни хеликоптери, но и обучение на летателния състав, медицинските екипи, каза транспортният министър.
Първият медицински хеликоптер ще бъде у нас през декември
Взето е решение за закупуването по Плана за възстановяване на шест медицински хеликоптера. То е подписано от италианската фирма Леонардо и от страна на Министерството на здравеопазването. Първият хеликоптер ще бъде в България до 15 декември, а останалите до 2025 г., каза служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев.
Преди получаването на първия хеликоптер ще бъдат обучени медицинските екипи, пилотите, подготовката на хангарите, на площадките в лечебните заведения, където ще кацат хеликоптерите, организацията на координационен център, който да управлява полетите и кооридинира наземната и въздушната спешна помощ, добави Меджидиев.
Първите хангари за хеликоптерите ще са в авиобази в София, Безмер, Долна Митрополия и Чайка до Варна. От 1 март започва обучението на медицинските екипи.
„Решението беше първоначално това да бъдат лекари със специалност анестезиология и реанимация, за да имаме най-адекватната помощ, екип от лекар с медицинска сестра, базирани в няколко бази в страната“, каза служебният здравен министър.