Дни след големите наводнения и правителството, и прокуратурата се захващат със системата BG-ALERT.
До 10 дни трябва да стане ясно защо за пореден път известието не беше активирано и не предупреди за бедствието. Вече на няколко пъти през последните години се стига до сериозни спорове заради системата.
Сега и премиерът, и изпълняващият функциите главен прокурор поискаха спешни мерки.
Разчистването и възстановяването на щетите след наводненията в Северозапада продължават. Водите идват със страшна сила, казват местните, а системата BG-ALERT не е задействана, признават властите.
На третия ден след пороя, премиерът поиска спешна проверка на BG-ALERT в максимално кратки срокове.
Вътрешният министър Даниел Митов не взе участие в правителственото заседание заради ангажимент в чужбина. Затова посланието към него трябва да предаде главен комисар Александър Джартов, който оглавява главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Именно те отговарят за BG-ALERT под шапката на МВР.
„За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства поради определени ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и повода да сработват“, посочи премиерът Росен Желязков.
Проверка на BG-ALERT поиска и изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов:
„Сред нашето общество се изразява тревога от състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението.“
Отговорът от Вътрешното министерство и Даниел Митов – проверка започва. Ще се сформира работна група, която да изготви план за използването на системата. Друга комисия пък ще работи по исканията на прокуратурата.
Последвайте ни за oще актуални новини в Google News Showcase