Спешна проверка на BG-ALERT от министерствата и институциите, поиска премиерът.
Росен Желязков даде 10 дни, за да бъдат са изготвени анализ и предложения, как системата за ранно известяване при бедствия и аварии да заработи по-добре.
Поводът - след земетресението в Турция и наводнението в село Лехчево отново не е имало предупреждения.
"За пореден път констатираме, че системи, изградени с публични средства - поради ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и поводът да сработват", заяви премиерът Желязков в началото на днешното правителствено заседание.
"В рамките на 10 дни, Министерство на вътрешните работи, Министерство на икономиката, Министерство на електронното управление, Министерство на енергетиката и Министерство на земеделието, заедно с НСОРБ, НИМХ и Агенцията за борба с градушките да представят план и ако е необходимо промени в Наредбата за BG-Alert. Така че тази система, която е изградена и добра, да може да работи", заръча министър-председателят.
"Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира една система и всеки да си пази информацията за себе си. Извинение не може да е, че определени хора не са минали на обучение", заяви още Желязков.
"10 дни колеги, след това няма прошка", обърна се премиерът към шефът на пожарната Александър Джартов, който да уведоми МВР министъра Даниел Митов.
От прокуратурата също изпратиха писмо, че са започнали проверка на BG-ALERT.
Изпълняващият функцията на главен прокурор Борислав Сарафов е изискал да стане ясно каква е координацията между институциите, както и какво трябва да се направи, за да могат всички граждани да бъдат предупреждавани навреме.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK