Два от хеликоптерите, които очакваме за спешна помощ по въздух, ще бъдат оборудвани за планинско спасяване. Това обясниха за bTV от министерство на транспорта.
Тази седмица от здравното министерство казаха, че първите въздушни линейки, които очакваме в началото на следващата година, ще могат да се включват в планинско спасяване с пострадали само в определени случаи.
Пред обществената телевизия здравният министър обясни, че все още не ясно дали хеликоптерите, които очакваме, ще бъдат използвани за планинско спасяване. „Лебедката, която той има, за да може да повдигне носилката с пострадал човека, се оказва толкова тежка, че параметрите на нашите хеликоптери са недостатъчни, за да поддържат тази височина“, обясни проф. Христо Хинков.
„Не сме много щастливи от факта, че първата машина няма да бъде оборудвана нито с лебедка, нито със система за т.нар. „хюман карго“, но се надяваме, че това няма да се забави при следващите машини“, коментира темата и планинският служител от службата в Банско Атанас Уков.
От години планинските спасители призовават за помощ по въздух. „Има специфики в машините за планинско търсене и спасяване, във въздушните линейки. Например: лоши метеорологични условия, невъзможност за кацане, необходимост да бъде изтеглен пострадалия, термокамери за нощно виждане. Всичко това са неща, с които машините трябва да бъдат оборудвани“, обяснява още Уков.
За bTV от Министерство на транспорта заявиха, че „хеликоптерите, които България очаква, отговарят на най-високите европейски изисквания“. „Хеликоптерите могат да извършват всички мисии, свързани с HEMS, в това число и планинско спасяване. Два от хеликоптерите ще разполагат с необходимото специализирано оборудване за планинско спасяване“, се казва в писменото им становище.
Само тази седмица от Вихрен планинските ни спасители свалят на ръка двама души с черепно-мозъчни травми.
„Хората ще се възстановят, но реално живеем в XXI век и не е нормално по този начин да се транспортират пострадали от място, което принципно е сравнително достъпно за един нормален полет. Проблемът е, че хората в планината не са защитени така, както трябва да бъде в една европейска държава. Развиваме и туризъм! Какъв туризъм развиваме като не можем да защитим нашите туристи!?“, категоричен е Уков.
Кога ще пристигнат всичките шест въздушни линейки - все още не е ясно.