Пандемията от коронавирус застигна и България.
Заради разпространението на COVID-19 е важно да знаем как да поддържаме добра хигиена, да подкрепяме имунната си система и как да се грижим за болен човек вкъщи.
Първото важно нещо е да не се изпада в паника. Не е толкова страшно. Има пандемия, но не е краят на света, съветва общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Една от ключовите препоръки на лекаря е да се опитаме да спим добре – между 8 и 9 часа. Когато намалим контактите, ще ни остане време да се наспим, смята тя.
За поддържане на имунната ситема, д-р Николова съветва:
- Да се храним здравословно.
- Да не прекаляваме. И да не преяждаме.
- Да включим в диетата си повече плодове и повече зеленчуци.
- Да няма злоупотреба с алкохол.
- Да намалим до минимум цигарите.
- Да намалим контактите навън.
Първото нещо, което трябва да направим, прибирайки се вкъщи, е да си измием добре ръцете с топла вода и обилно количество сапун. Ръцете трябва да се мият поне минута. Накрая и китките, подчертава Николова.
Тя предупреждава да вземем пласт хартия и да спрем водата с него. Така не пипаме повърхността, която сме докоснали с мръсни ръце и избягваме възможността да замърсим отново ръцете.
"Когато се приберем вкъщи, трябва да си събуем обувките и да ги оставим навън, за да не внасяме външната мръсотия. Ако нямаме възможност да закачим външните дрехи на закачалка, изнасямe ги навън да се проветрят няколко часа", изтъква тя.
Ако имаме човек под карантина у дома, е важно той да бъде отделен в помещение и да бъде сам, съветва д-р Николова.
Тя обясни, че е важно:
- Да се използват отделни прибори за храна
- Да се използва отделна кърпа и да има самостоятелни санитарни средства
- Желателно е максимално да се избягва контакт
- Да оставяме необходимите продукти или храна пред вратата, а не да влизаме в стаята на болния
- Желателно е карантинираният, излизайки от стаята, да има маска и ръкавици. След като бъдат използвани – трябва да бъдат изхвърлени в плик за отпадъци.