Тристранният съвет подкрепи увеличаването на командировъчните у нас и в чужбина. Размерът им ще бъде разгледан от кабинета утре, след като в серия репортажи bTV разказа, че той не е променян повече от 15 години.
Дневните пари за страната скачат двойно- от 20 на 40 лева при командировки с нощувка и от 10 на 20 при пътувания без преспиване.
За чужбина сумите се изчисляват по формула. Най-ниски са в няколко африкански държави - 37 евро. Най-високи са в Швейцария - 87 евро. В европейския съюз варират между 39 и 56 евро.
Поне два пъти в месеца дистрибуторът Валери Лазаров е в командировка из страната. Казва, че дневните не стигат. В четвъртък мъжът заминава по работа в Италия. Полагат му се 35 евро.
„Спреш на бензиностанция, вземеш си вода, кафе, кроасан и май ще трябва и да доплатиш в днешно време за тези пари. А когато останеш вече с преспиване и трябва да се храниш на ресторант или бързо хранене, няма как да стигнат просто“, добави той.
Командировъчните в чужбина не са актуализирани от 2004 година, а за страната - от 2008 г.
„Този темп на нарастване изпреварва инфлацията, натрупана от 1 февруари 2008 г. Тя е 60,8%. Дава се и друга възможност - по преценка на командирования или когато това е предвидено в КТД, този размер да бъде увеличен до 200% и да достигне 80 лева“, коментира министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
От Търговско-промишлената палата са против по-високи командировъчни да се договарят чрез колективни договори.
Отговорност за политиката на една фирма носи управителят, колективният орган за управление и евентуално надзорният съвет, посочи Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата.
Според синдикатите е нужен механизъм за актуализиране на парите.
„Трябва инфлационният елемент да е водещ при бъдещето актуализиране на двете наредби, за да не стигаме до ситуация, в която 15-20 години да не променяме нищо“, обясни Любослав Костов от КНСБ.
Такъв механизъм няма да има, заяви социалният министър, но по-високи дневни ще могат да се договарят в колективните договори.
Синдикати и работодатели изразиха и несъгласие с определените в някои държави командировъчни. Според властта те отчитат спецификите на страните, в които се пътува.