Властта с мерки в помощ на пострадалите от наводненията населени места. Няколко институции отиват на място, за да проверят има ли незаконна сеч.

След репортаж на bTV по пътя на калната река днес тръгнаха и горски служители. Екипът на bTV също отново се качи в планината. 

Тръгваме с горския на Слатина по дерето, високо в планината. Още в началото на проверката той е категоричен - просеките, които се виждат над селото, не са съществували преди пороя. Причината за оголването високо в планината е поройният дъжд.

„Докато паднат две-три дървета и те надолу повличат след себе си всичко и камъни, и каквото вие видяхте. Това е било много голяма сила, гарантирам, че имаше една хубава здрава гора“, заяви старши лесничей Атанас Калайджиев от ДГС Клисура.

Според горския служител 90% от свлечената дървесина е била покрай деретата.

„Около постоянните водни течения, където по сертификат 15 м от двете страни нямаме право да маркирам и да сечем, да водим никаква сеч. Около деретата е 90% от падналата гора", добави той.

Докато горският е категоричен, че няма незаконна сеч в района му, вътрешният министър обеща пълна проверка.

„В четвъртък и в петък на място съвместно с министъра на земеделието и с всички ведомства, които имат отношение към този въпрос, в това число с участие на представители на полицията и прокуратурата, да се извърши проверка на извършените сеч и дейности в горите в този район. Както и да се установи има ли допуснати нарушения, имат ли някаква връзка и отношение към случилото се бедствие“, заяви Иван Демерджиев.

Втори ден камиони извозват дървесината, довлечена до селото от началото на потопа до местния стадион. Появиха се и съмнения дали трупите ще стигнат до пострадалите семейства.

"Дървесината ще стигне за всички хора в Слатина", заяви кметът на селото Петър Делков.

Служебният земеделски министър Явор Гечев заяви, че дървесината безплатно ще се раздаде на хората.

С текст POMAGAME на DMS 17 777 всеки може да дари в помощ на пострадалите села в Карловско.