Екипите на bTV продължават да са на мястото на събитията в наводнените села в Карловско. Опитните репортери и водещи на медията ще ни разкажат историите за доброто, за помощта и за надеждата след природното бедствие.
Община Карлово откри DMS кампания за дарения. От администрацията се обръщат с апел за помощ за пострадалите населени места.
Общината призовава всеки, който желае да дари парични средства за засегнатите семейства, да го направи с SMS на номер 17 777 с текст DMS KARLOVO, или на сайта на общината.
Проследете с нас специалния ефир на „Тази сутрин“ в онлайн репортаж.
Най-новата информация е най-отгоре.
17:25 Не използвайте водата от водопровода за пиене и приготвяне на храна. Водата от централни и местни водоизточници да се използва само за битови нужди, а за пиене и приготвяне на храна да се използва бутилирана минерална/трапезна вода или вода, осигурена от цистерна. Това разпространи до медиите Община Карлово. Препоръките идват от РЗИ-Пловдив.
17:12 Вода и храна от държавния резерв за пострадалите при наводненията в Карловско. В потопените селище продължават да помагат много доброволци, но броят им намаля.
12:20 Под открито небе и на палатка върху тоновете пясък доброволци прекараха нощта в Богдан, а по изгрев работата започна отново.
9:10 Неправителствена организация помага в разчистването на къщите в Карловско. Националният алианс на доброволците в България е на място още от първите дни на трагедията. Организира и дарителска кампания.
С текст POMAGAME на DMS 17 777 всеки може да дари в помощ на пострадалите села в Карловско.
„Целта ни е да мислим един или два хода напред. След като изчистим всичко в селата, трябва да възстановим живота на хората. Основната ни цел е да закупим електроуреди, мебели, оборудване“, обясни Ясен Цветков от асоциацията.
8:50 „Вие не знаете в каква държава живеем! Идват групички от хора, изчистиха най-голямата кал в къщата. Тези хора са неуморни, потни, кални. Справиха се с всичко. Дойдоха сами и работиха цял ден“ – така леля Павлина обобщава добротата на доброволците, които в последните дни разчистват дома ѝ от калта.
„Те се подредиха сами, организираха се на групички. Толкова организирани, нямам думи“, казва тя.
Жената си спомня и за злощастната нощ, в който водата заляла дома ѝ.
„Валеше много силен дъжд. Към 22:30 излизам на пътната врата и виждам, че от съседната къща излиза вратата. Обух ботушите и отидох на реката да видя – то беше нещо страшно“, казва тя.
Първоначално водата не била толкова висока. Но третата вълна съборила дувара на къщата ѝ и оградите на съседните. „Аз останах като тресната, не можех, не знаех какво да правя. Дядото, който почина, един път каза, че ако придойде реката и стане наводнение, ще ни отнесе – ето го. Ето я водата, дойде и ни отнесе“, разказва леля Павлина.
Жената не успяла да спаси животните си – кокошки и куче.
8:30 Очаква се Министерският съвет да гласуване отварянето на Държавния резерв, като от запасите ще бъдат осигурени храна и вода на хората в бедстващите села.
На места няма вода, а на други – и ток.
8:20 Всички дърва, които са донесени от наводнението в Карловско, остават за хората – те няма да плащат за тях. Това обяви служебният министър на земеделието Явор Гечев в студиото на „Тази сутрин“.
„Има много спекулации, но никой няма да плаща никакви дърва. Материалът се износва в складове, определени от кметовете на населените места и след това се разпределя на хората“, каза Гечев. По думите му се очаква да се добият около 10 хиляди кубика.
8:10 „Над 50 милиона лева са щетите от наводненията, сочат предварителните ни данни“, каза кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
„Никой не помни такава стихия в района. Първия ден вадихме хора от къщите, имаше опасност да се удавят. Всеки ден ще съм тук да помагам на хората“, каза той през сълзи.
7:50 „Имахме асма, сега няма нищо. Всичко съм правил с мерак, но отиде на кино“ – това е равносметката на дядо Златан от Каравелово, който седи на входната врата на къщата си. Домът му, където той живее със сина си, е залят от водната стихия.
Водата е била близо 2 метра и напълно е потопила приземния етаж.
„Да са живи и здрави доброволците. Много им благодарим“, казва дядо Златан.
„Аз съм се трудил за тази къща от 25-26-годишен допреди 5-6 години. Как няма да ми е тежко“, споделя мъжът.
7:30 В село Богдан се намира главният инспектор на пожарната в Пловдив Петър Петров. По думите му най-важното е, че няма жертви и пострадали хора.
„Екипите ни започнаха работа на терен от самото начало. Получихме сигнал в петък в 7 ч. Към мястото бяха насочени екипи от Карлово и Пловдив. Заварихме една гледка, която е трудно да се опише“, казва Петров.
Той допълва, че предстои още много работа. „Действията сега са насочени към връщането на реката в нейното старо корито. Работи много техника. Има нужда от хора“, казва той.
7:20 В наводненото село Каравелово живее чичо Начо. Къщата му е залята от водата до средата на първия етаж. Казва, че го е страх да влезе вътре в момента заради електрическата инсталация.
Споделя, че му е жал за животните, но вероятно няма да се върне през зимата в тази къща.
„Дано да не вали дъжд. Както е разчистено, ще тръгне водата пак по същия начин. Това е пясък и явно, че коритото на реката е затлачено“, казва чичо Начо.
07:00 Продължава активната работа по почистването на калта, наносите и дърветата, донесени от природното бедствие. Картините на бедствието все още ги има, но стотици доброволци от цялата страна помагат на местните.
В село Войнягово хората нямат вода и се снабдяват от водоноска. Местните са загубили покъщнината си.
„Най-важното е питейната вода да се възстанови. Също проблемът с моста – връзката ни с Карлово. Разстоянието е 9 км, а в момента се обикаля през град Баня“, обяснява кметът на селото Тодор Танковски.
За хората от Войнягово остава надеждата, че повече бедствие няма да ги сполети.