Слаба черешова реколта заради дългата и люта зима. Надеждите на производителите са цената на късните череши да достигне 3 лева за килограм. В Кюстендилско 50 на сто от ранните добиви са брак.
Село Горна Козица е пълно с черешови насаждения. За съжаление първите плодове предсказват лоша реколта. Почти всички череши са силно напукани и загнили. Ако дъждовете продължат производителите прогнозират изключително слаба реколта каквато не помнят от години.
"Имахме люта зима, имаше падане на температурите в известен период точно в цъфтеж и това е една от причините за по-малка реколта”, обясни производителят на череши Валери Чавдаров.
Освен слаба реколта местните очакват и слаба печалба. Някои изчислиха, че ще останат с 10 ст. на килограм, след като платят на берачите и приспаднат други разходи.
До дни в Кюстендилско започва черешоберът. Ранната череша ще се продава за около 2 лева, а цената на късната в най-добрия случай ще е с лев повече.
Хората са чули, че на пазарите в големите градове черешите внос от Венецуела например се продават по 50 лева за килограм. Твърдят обаче, че вносните черешите отстъпват по вкус на родните, дори и да отговарят на нововъведения стандарт.
От две години стопаните са спокойни за сигурността на масивите. След честите набези в близкото минало, днес полицаи охраняват градините денонощно.
Добра реколта от розов цвят очакват обаче стопаните
Противно на очакванията заради влажното време, розите са с по-добро качество, което вдига изкупната им цена. Очаква се страната ни да произведе и по-голямо количество розово масло през тази година. Днес в село Розово имаше празник на розата.
Дъждовното време позволява брането на рози да продължи през целия ден. Иначе работата в полето започва по изгрев и продължава до към 10 часа, когато топлината от слънцето намаля етеричните масла в розата.
Берачите на рози получават от 50 до 70 стотинки за килограм. Най-сръчните печелят по близо 20 лева на ден. Според производителите, субсидиите за отглеждане на рози са много ниски и държавата трябва да ги повиши, за да се запази и развие бранша.
Тази година обаче розоварните изкупват продукцията на по-високи цени, което ще подпомогне оцеляването на розопроизводителите.