„Булгаргаз“ прогнозира намаляване на цената на природния газ от февруари. Бизнесът остава притеснен от високите цени на тока и скока в цената на синьото гориво.
 
Работодателите настояват за отпадане на тавана на компенсациите за електроенергия.

"Булгаргаз" прогнозира поевтиняване на газа от следващия месец с почти толкова, колкото се увеличи от нова година - малко над 30%.

Обяснението - на борсите в Европа цената пада. 

С отворено писмо до премиера и финансовия министър бизнесът поиска среща, за да обясни защо е нужно отпадане на тавана на помощта за скъпия ток.

Ако не бъде премахнат, това ще доведе нови икономически и социални проблеми, прогнозират работодателите. От енергийното министерство с днешна дата не дават заявка това да се случи, а от финансовото заявиха, че ще водят разговори, за да се намери правилният баланс.

Стоян Стоянов е собственик на 150 декара оранжерии в Сливен и до дни ще изхвърли 50 хиляди корена разсад на краставици и 15 хиляди на домати. Иначе загубите му за газ, за да отоплява парниците, ще са 200 000 лева на месец.

„Засадили сме, рискували сме, взели сме кредити, купили сме семки и чакаме да произведем 2 грама биохрана - чиста, и цената сега е от 300 на 1800, вие си направете сметката дали може да продължи човек. Това е безумие, аз ако го топля на тая цена на газа, трябва да продавам за 8 лева кило краставици. Вие ще купите ли за 8 лева кило краставици?“, коментира Стоянов.

„Булгаргаз“ все пак вдъхва надежда на потребителите, че цените тръгват надолу:

"Булгаргаз" ЕАД ще предложи цена за февруари 2022 г. с 32 % по-ниска спрямо утвърдената за януари 2022 г."

Но бизнесът иска отпадане на тавана за компенсациите за ток. Като този чугунолеярен завод в Стара Загора.

Спирал е работа няколко пъти заради високата цена на тока. Сегашните компенсации не му решават проблема.

С  писмо до премиера и финансовия министър работодателите са категорични таванът на помощта за тока трябва да отпадне.

„Ако този таван остане, ще имаме спиране на предприятия, ще имаме безработица, ще имаме социално напрежение и обедняване на нацията“, смята Добри Митрев, БСК.

От енергийното министерство с днешна дата не дадоха категоричен отговор възможно ли е отпадане на тавана:

„Липсата на контрол на разходите и липсата на споделена отговорност с бизнеса и предприемачите създава възможност и потенциален риск от спекулации. Доколкото се наблюдават цените сега в началото на месец януари, шоковото поскъпване, което бизнесът очакваше и средни цени надхвърлящи 700 лева, за момента не е факт“, каза министърът на енергетиката Александър Николов.

От енергийното министерство обещаха да останат в контакт с бизнеса по темата цените на тока, за да се запази неговата конкурентоспособност.