Сериозен здравен проблем след промени в нормативната уредба. Скъпоструващо лекарство е извадено от списъка с платени от здравната каса медикаменти при лечение на деца. Покрива се само при възрастни.
12-годишната Ралица страда от хроничен улцерозен колит. Проявява се, когато е на 4 г., постепенно състоянието ѝ се влошава и миналата година се налага да започне лечение с медикамент за възрастни. След нормативната промяна родителите са шокирани.
„При поредното рутинно подаване на документи се оказа, че има изменение в Наредба 10 на МЗ, което забранява да се заплащат тези лекарства с публични средства. Досега можеше и на практика става куриозен случай – за възрастни се заплаща, за деца не“, каза бащата на Ралица Мирослав Атанасов.
„До момента Здравната каса покриваше лечението на децата, нуждаещи се от Ведолизомаб, ние очакваме в скоро време решение по казуса, защото прекъснем ли това лечение, за голяма част от тези пациенти ние нямаме какво да предложим. Заболяването ще рецидивира. В случая с улцерозен колит може да се стигне и до оперативно лечение, което би инвалидизирало пациентите с тази диагноза“, обясни д-р Мила Байчева, детски гастроентеролог в специализирана болница проф. „Иван Митев“.
Лечението изисква вливане на медикамента веднъж на всеки 8 седмици, което струва около 3000 лева.
„Не знаем дали ще успеем да съберем тези пари, за да има следващо вливане. Абсолютно непосилно“, сподели Мила Атанасова, майка на Ралица.
В отговор до bTV от здравното министерство посочват, че безопасността и ефикасността на Vedolizumab при лица до 17 години все още не са установени, поради което лекарствените продукти не се препоръчват за употреба деца или юноши. И допълват:
„Към момента Министерството извършва анализ на нормативната уредба, с цел изготвянето на съответните законодателни промени, чрез които да се създаде възможност за заплащане на лекарствени продукти, прилагани извън условията на разрешението за употреба за лица до 18-годишна възраст“.
А дотогава семейство Атанасови ще живеят в очакване и надежда за спасение на детето си.
По темата работиха Габриела Андреева и Йордан Фотев.