Телекомът А1 България обяви, че обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията сделката с придобиването на инфраструктура на „Булсатком“ от групата на „Виваком“. От своя страна Yettel България съобщиха, че внасят в Комисията за защита на конкуренцията искане за спиране на производството за придобиванете на „Булсатком“ отново от същата група.
В средата на ноември Комисията за защита на конкуренцията образува производство по планирана сделка, в която „Юнайтед Груп България“, дружество на собственика на най-големия доставчик на телевизия „Виваком“, купува втория най-голям телевизионен разпространител „Булсатком“.
„Така те получават доминираща позиция с около 60% от телевизионния пазар. А в сателитната телевизия ще държат 90% от пазара“, заяви Христина Бурдашева - старши директор „Правна и регулаторна политика“ на А1 България ЕАД.
„Обичайно антимонополните органи в ЕС и самата ЕК не допускат подобна концентрация, при която пазарният дял достига 60%“, каза Алина Илиева - директор на дирекция „Правни отношения“ в „Йеттел България“ ЕАД.
През септември 2022 г. стана ясно, че дружество на бизнесмена Спас Русев е купило „Булсатком“, като коментираната цена е от порядъка на „120-130 млн. евро“.
Два месеца по-късно разследване на в-к „Капитал“ показва, че United Group, крайният собственик на „Виваком“, е финансирало компанията на Спас Русев със 127 млн. евро.
През януари тази година, собственикът на „Виваком“ уведомява КЗК, че иска да придобие само техническа инфраструктура на „Булсатком“.
А през ноември „Юнайтед Груп България“ заявява намерение да придобие цялото дружество.
Две седмици по-късно КЗК се произнася по първото уведомление и допуска придобиването на техническа инфраструктура на „Булсатком“. Заместник-председателят на КЗК Димитър Кюмюрджиев обаче е с особено мнение, че „неправилно комисията за всяка една от сделките е направена самостоятелна преценка дали придобиването представлява концентрация“.
„В случая притеснително е, че комисията е излязла с решение, с което казва концентрация за половината няма, а в същото време тя вече е била уведомена официално за цялата голяма сделка по юридическото прехвърляне“, каза Христо Капаранов, адвокат в сферата на защита на конкуренцията и потребителите.
От „Виваком“ подчертаха пред bTV, че придобиването все още се разглежда от КЗК:
„Единственото решение за създаване и развитие на конкурентно предлагане в едно цифрово общество е консолидацията на телекомуникационния сектор. Придобиването на „Булсатком“ е пример за такава необходимост. Заместник-председателят изразява особено мнение въз основа на озадачаващи и правно некоректни аргументи, вдъхновени от жалбите, подадени от Yettel и А1. Тези аргументи включват смесване на сделката с други взаимоотношения между страните. Изразявайки уважението си, оставаме на позицията, че особеното мнение не е прецизно и че КЗК е приложила коректно българското и европейското законодателство.“
На този етап не е ясно какво ще е решението на КЗК по нотификацията за цялостното придобиване на „Булсатком“. Практика на регулатори на редица страни в Европейския съюз е да спират концентрации на телеком пазара, водещи до високи пазарни дялове или да ги одобряват при строги условия.