Служебното правителство ще положи всички усилия изборите да бъдат честни и свободни. Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев по време на парламентарния блицконтрол, който се провежда днес в Народното събрание.

Той отговори на въпрос на народния представител от БСП Борислав Гуцанов, който съобщи, че има информация за 1200 души, които се водят на един и същ адрес в село Стамболийски.

В село Бело поле, Благоевградско, пък се водят 10 000 души на един адрес, а селото наброява 600 жители.

По думите на Гуцанов на ул. "Струма" 2, в един трафопост в селото са регистрирани 4000 души.

Той попита планира ли се ГРАО да извърши проверка на съмнителни адресни регистрации на фона очакваната ниска избирателна активност, тъй като подобни случаи могат да окажат огромно влияние върху предстоящия вот на 27 октомври.

 

Служебният премиер отговори, че служебното правителство планира да вземе необходимите мерки, които възпрепятстват опорочаването на вота.

Ще бъде извършена проверка за конкретните примери, подчерта Главчев. Ще направим всичко, което е необходимо, за да направи изборите прозрачни, честни и свободни, а ако има съмнения, които могат да опорочат честността на вота, ще се действа безкомпромисно и светкавично.

Той призова народните представители да подават сигнали и допълни, че е научил за тези 1200 регистрирани на един адрес в Стамболийски от медиите. По всеки един от сигналите ще бъде взето отношение, увери премиерът.

Той подчерта, че ще бъдат положени още по-големи усилия, тъй като и обстановката е малко по-различна, ще бъдат необходими допълнителни усилия.

Вчера на съвещанието с Министерството на вътрешните работи това им казах, че трябва да положат още и още усилия, за да бъде българския избирател уверен, че гласът му отива там, където той иска, заяви служебният премиер. По думите му след изборите, ако се дава информация, че някъде е имало опорочаване на вота, ще бъде "след дъжд качулка".

Смисълът е преди това и по време на изборите да се следи какво става, но да не се забравя, че основно изборите се организират от избирателните комисии, респективно от Централната избирателна комисия, припомни Димитър Главчев.

Изпълнителната власт осигурява материално и технически провеждането на вота и когато има сигнал за опорочаване на вота, ако има купуване и продаване на гласове, това вече е състав от Наказателния кодекс и е нормално органите на МВР да действат съвместно с прокуратурата, каза служебният премиер.