39 са положителните проби на COVID-19 у нас от 1912 изслeдвани. Това каза председателят на оперативният щаб ген. Венцислав Мутафчийски на сутрешния брифинг.

Трети ден броят на излекуваните е повече от заразените. Те са 43-ма. Има и четирима нови починали с COVID-19.

"Те са мъж на 79 години от Благоевград, мъж на 75 години от Пазарджик, още един мъж на 75 години от Пазарджик и мъж на 45 години от Ямбол. Средната им възраст е 65,8. Общо са 120 човека, което 5,1% от общия брой“, допълни Мутафчийски. 

„Продължаваме да обявяваме за излекувани случаи след отрицателни проби с PCR. Този вирус все още остава неизвестен и не споделяме, че този вирус не е заразен. Няма сигурни данни, че това е така. Има описани данни за рехоспитализация и реразвитие на болестта и то в период повече от 21 дни след заразяване. Опитаме се на тези данни и препоръчваме да се работи на сигурно“, каза още Мутафчийски.

Общият брой на заразените е 2331. Два са новите случаи на заразените медици, с което те стават 248.

Оперативният щаб отбеляза, че според германския институт "Роберт Кох", България е сред най-слабо засегнатите страни в Европа. Проучването е направено на база седмичната заболеваемост върху 100 хиляди души. 

Мутафчийски обясни, че 15 от новите случаи са настанени в болница.

"Активните области са 9. От новите случаи 14 са в София, от които 4 в болница и 10 амбулаторни, Пазарджик има 10, Ямбол – 5, Видин – 3, Благоевград - 2, Разград - 2, Велико Търново - 1, Кюстендил - 1, Ловеч - 1“, посочи той.

Има два нови случая на заразени деца. Това са дете на 4 години от София и на 17 години от Разград. Те са без изявена клинична картина и не са в болница.

„Преди седмица съобщихме, че информационната система, която дава данни за положителните проби, все още не е достатъчно добре синхронизирана. В момента активно се работи и се напасват данните. Другата седмица ще обявим какво сме установили. Разликата в плюс или минус е до 2%. Още в началото на нашата работа заявихме, че няма да има манипулиране и криене на данни. Има няколко лица, които още не фигурират, защото са се разболели по време на карантината“, обясни председателят на щаба.

За разлика от някои държави, в България нещата бяха по-навременни и не се случиха нещата в толкова драстичен вариант и, слава Богу, това даде ефект. Мерките изиграха своята ролята. Разбира се, трябва да се благодари на цялото население, каза още Мутафчийски. 

За дълго време трябва да се запази физическо дистанциране, да се използват дезинфектанти и т.н. редица условия, които няма как да се избяга от тях. 

„Масовото освобождаване на мерки се изпълнява в определен график и с внимание какъв е ефектът от отхлабването им“, продължи Мутафчийски.

По думите му в момента има изграден скелет, който се следва и зависи от промяната на ситуацията той може да бъде променян.

„Некоректно е към хората да се дават надежди, а след това да се подменят“, коментира председателят на Щаба.

Ген. Мутафчийски обясни, че щабът запазва известни резерви за ресторантьорския бранш. Той уточни, че РЗИ и БАБХ имат за задача да проучат как заведенията спазват мерките, докато работят на открито. По този начин ще стане ясно дали Щабът може да се довери и за спазване на мерките на закрито.

„Ние знаем как се разпространява вирусът и знаем, че най-сигурният начин да се предпазим е поддържането на социална дистанция, лична хигиена, дезинфекция на помещения и въобще редица условия, от които не можем да избягаме“, коментира Мутафчийски.

Той обясни, че в Пловдив е в ход проучване, което трябва да установи каква част от населението в града се е срещнало с вируса.

Също така обясни, че 0,5% са медиците във ВМА, които са имали среща с COVID-19.

Първите проучвания бяха направени за полицаи. 1000 души на първа линия, които дадоха нисък процент на среща във вируса. В Банско беше второто прочуване – там бяха 5,5%, добави Мутафчийски.  

„Прогнозите за лятото са много различни. Към момента нито една не може да бъде нито отхвърлена, нито потвърдена. Натрупаните знания за вируса стават по-големи, но все още той крие повече неизвестни, отколкото известни“, подчерта председателят на щаба. 

Според него ако има достатъчно сигурна и надеждна ваксина, хората могат да бъдат спокойни дори при наличието на вируса.

„Нека да не бързаме с пускането на всички спортове. Нещата ще се случат. Да не забравяме все пак, че лятната олимпиада е отложена за догодина. Светът е внимателен и ние трябва да бъдем внимателни“, изтъкна той.

Относно вентилационните системи на моловете д-р Данчо Пенчев обясни, че в момента вървят проверки в търговските обекти в София.  

„Самите вентилационни системи са изключително модерни, на високо ниво са. Към момента нямаме сериозни притеснения за това как работят, следим показателите на микроклимата, има издадени само предписания, няма санкционирани“, добави началникът на РЗИ д-р Данчо Пенчев.

Отварянето на границата със Сърбия е предстоящо събитие, което би трябвало да се проследи. Не става въпрос за безпринципно отваряне на границата. Това заяви ръководителят на оперативния щаб. Преди това той съобщи, че за последното денонощие Сърбия регистрира 100 заразени с коронавирус.

Това са неща на политическо ниво и на дипломатическо решение, те не зависят от мнението на щаба, посочи ген. Мутафчийски.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19