Няма точна статистика какъв е броят на жилищните сгради в София, които нямат мълниезащитна инсталация. Това каза пред БГНЕС директорът на дирекция „Общински строителен контрол“ в Столичната община арх. Влади Калинов.
"Информация дали една сграда има такава система се съдържа в нейния технически паспорт, ако има такъв. До момента подобен документ имат само сградите, които бяха санирани по Националната програма за енергийна ефективност и те категорично имат мълниезащита, но техният брой е твърде малък. Около 90% от общинските и обществени сгради имат мълниезащита”, обясни той.
По думите му всяка нова сграда задължително се проектира и изгражда с такава система. „Преди пускането й в експлоатация тя се тества, така че за всички нови сгради, строени през последните 30-40 години мога да кажа, че са обезпечени както трябва“, уточни арх. Калинов.
Попитан защо отговорността за наличието на мълниезащита е оставена в ръцете на етажните собствености и защо никой не контролира дали се спазва наредбата за поставянето им той заяви, че това се дължи на факта, че до момента статистиката не е показала жертви от мълнии в сградите и затова законодателят не е обърнал особено внимание на тази тема.
Според него проблемът ще бъде решен, когато всички сгради в София бъдат паспортизирани.
„До края на 2022 г. всички сгради трябва да имат технически паспорти. В него има част „електро“, в която е залегнала наличието на мълниезащитна инсталация и в какво състояние е тя. Във всяка сграда с паспорт задължително се проверява състоянието на тази инсталация и се правят предписания в какъв срок и как трябва да бъде обезопасена“, обясни шефът на строителния контрол в София.
Той посочи, че санкциите за неработеща или липсваща мълниезащита за физически лица са от 100 до 300 лв., а за фирмите – от 1000 до 10 000 лв.