Над 80 процента от старите сгради в България не са защитени от мълнии. За това алармират експерти.

Снимка: bTV

И двете ударени от гръм къщи в Казанлък и Самоков в последните дни са без гръмоотводи.

Снимка: bTV

Подобна е ситуацията във Враца - един от районите с най-активна гръмотевичната дейност у нас. Домовете на хората масово не са защитени.

От 2010 година всяка новопостроена сграда трябва да е с такава система. Срокът й на годност е средно 5 години.

Снимка: bTV

Експертът по мълниезащита инж. Христомир Иванов е притеснен, че след това хората не взимат мерки за повторното обезопасяване. Опасността важи и за старите сгради.

Снимка: bTV

„Много пъти нашата гилдия сме искали да има контрол, да има орган, който да контролира – дори сме се обръщали към пожарна и аварийна опасност, но по-горните органи, които контролират нас, не се съгласиха”, заяви Христомир Иванов, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Той твърди, че над 80 процента от старите сгради в България не са защитени от мълнии.

Снимка: bTV

„Енергията на една мълния може да бъде съпоставена с енергията, произведена от 10 атомни електроцентрали като АЕЦ „Козлодуй”, макар и за мн кратко време – 300 милисекунди”, добави Иванов.

От регионалното министерство отговориха, че не отговарят за въпроса с мълниезащитните уредби. Основният контрол е на собствениците:

Снимка: bTV

„Периодичните проверки се извършват от квалифицирани лица, компетентни в областта на проверката, от персонала на собственика или ползвателя на обекта или от външни специалисти.”

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement