От днес влизат в сила зелените сертификати за хората с антитела срещу COVID-19. Документът важи като пропуск за обществени места на закрито само у нас.

Пред лабораториите се образуваха дълги опашки от чакащи.

Полина е изследвала защитата си срещу COVID-19 няколко пъти. Последно преди два дни.

Казва, че има достатъчно антитела, но не може да извади сертификатът си, защото не отговаря на условието валидният тест да е с днешна дата.

От лабораториите отичат ръст на желаещите да се тестват за антитела.

"От началото на деня имаме общо 18 000 тестове, като 2000 са за антитела и горе-долу толкова за антигенен тест“, коментира д-р Пенчева, която работи в лаборатория.

Резултатите ще се обработват в рамките на няколко часа, а сертификат лабораторията ще издава автоматично след получаване на проба с достатъчно количество антитела.

Имунолози обясняват, че антителата се задържат средно между 6 и 8 месеца и затова се счита, че през този срок има някаква защита от повторна инфекция. 

„За три месеца обикновено падат антителата, но не може да има чак такива спадове“, казва доц. Снежина Михайлова.

По думите ѝ е възможно да нямаш антитела и да си защитен от заразата, както и обратното.

Според доц. Михайлова оценката на така наречения клетъчен имунитет е много по-точна, но е и по-трудно съпоставима.

Денонощието носи позитивна новина - наблюдава се спад и при новозаразените, и при хоспитализираните. Новите случаи са 3853. Положителни са малко под 10% от взетите проби.

В болница са настанени 8398 пациенти. Битката с COVID-19 са изгубили 199 души, а излекуваните са отчетени 4535. Поставени са над 17 хил. дози ваксина.