Очаква се сериозно поскъпване на парно, топла вода и ток от догодина. Това показват предварителните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране.

В най-голямата топлофикация – столичната, регулаторът е заложил поскъпване от близо 30 на сто. Подобен ръст на цените е предвиден и за абонатите в Разград. Близо 25 на сто е заложеното увеличение във Враца, а 23% във Велико Търново.

В Бургас увеличението е близо 15 на сто, а в Пловдив и Варна поскъпването е по-символично.

А ето и какво поскъпване предвижда регулаторът за тока.

Абонатите на ЧЕЗ и EVN да плащат с 11 на сто по-скъп ток, а тези на „Енерго Про“ с 12. Нощната тарифа трябва да се увеличи с около 20 на сто.

Правителството ще анализира предложенията на Комисията до утре, заяви днес премиерът Кирил Петков на извънредното и на практика първо заседание на кабинета.

Столичната топлофикация е сред тези с най-сериозно увеличение на цените. За абонатите като Владо Ромов 30-те процента увеличение са притеснителни:

„Ние сега правим икономии - в едната стая пускаме парното, другите две ги изключваме, но това не е работа. Разходите се режат, от храна и от всичко“, оплака се Владо Ромов.

Скокът в цените на парното е заради поскъпването на синьото гориво и у нас, и на световните пазара, обясняват експертите:

„Увеличението цената отоплението е продиктувано от увеличението на цената на природния газ, който формира повече от две трети от разходите на топлофикациите“, заяви Мартин Владимиров, директор „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.

Поскъпването на тока е основно заради увеличени разходи на мрежовите компании, отчитат анализаторите. Трябва да има грижа за най-уязвимите домакинства, коментират още експертите.

„Очаквам делът на енергийно бедните да скочи драстично тази зима, той е около една трета за 2019-2020 г., но сега може да постигне и половината от населението, тъй като наистина говорим за шоково поскъпване“, заяви Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

„Тази помощ не би трябвало да е за всички домакинства, тя трябва да е таргетирана за тези, които имат най-голяма нужда и по този начин тя може да бъде да е адекватна, защото ако се разпилее между всички, дори тези, които нямат нужда, размерът й няма да е толкова голям и няма да е толкова помощ“, каза Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт.

Предстои общественото обсъждане на предложените от комисията регулатор цени.