Години наред жителите на пазарджишкото село Капитан Димитриево са подложени на системно обгазяване. Химичният дим идва от запалените боклуци на сметището край Пазарджик.
Въпреки многобройните жалби до отговорните институции, положително развитие все още няма. Хората се оплакват, че не могат да дишат нормално, и се притесняват от заболявания заради замърсяването.
Чист въздух - за това се борят жителите на Капитан Димитриево от години. Депото за твърди битови отпадъци край Пазарджик е само на два километра разстояние по въздушна линия.
Димът и смрадта са резултат от самозапалването на биогазта, която се получава от отпадъците там. Отвеждаща инсталация за биогаз - няма. Отровата се разнася бързо и безпроблемно до селото, а търпението на неговите жители е на изчерпване.
„Димът е ужасен! Мирише на сяра, на тиня, просто нетърпимо! Духне малко по-силен вятър и чантичките, които са изхвърлени, хвърчат из цялото село”, обясни местната жителка Валентина Николова.
Съседката й Светла Димитрова разказва, че в селото не може да се отвори прозорец, нито да се диша чист въздух. „Безпокоим се за нашите родители, за нашите деца”, казва тя.
„Селото е готово да блокира пътя за Пазарджик. С трактор ли ще бъде, с изсипване на камъни ли - но това нещо не може да продължава”, предупреди Димитър Илинов от Капитан Димитриево.
Инициативен комитет на селото отдавна е пратил подписка и редица декларации до отговорните институции. Резултатът засега е само в думи.
Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова отговаря, че се надява общините в региона да поемат национално отговорна позиция.
„Това сметище беше само за град Пазарджик. Беше определено за 20 години. Но след като Пазарджик стана област - тя приюти още 31 села и продължава да работи 50 години. Сметище продължава да съществува и нищо не се прави. Допускат се хора от малцинствата, разнасят се, палят се гуми, чантички, положението е страшно”, обясни кметът на село Капитан Димитриево Иван Златинов.
Според кмета на Капитан Димитриево сметището отдавна не отговаря на нормативните изисквания, а експлоатацията му е била предназначена само за период от 20 години. Днес боклуците се разстилат на големи площи, които са извън обозначеното място за депо.
По думите на областния управител на град Пазарджик Иван Йорданов причината депото да продължава да функционира 30 години, след като е трябвало да бъде извадено от функционалност, е липсата на алтернатива. „За да върви всичко по реда си, трябва да открием друго място за депониране на отпадъци”, посочи Златинов.
„Вечният огън" или „вулканът" - така жителите на Капитан Димитриево наричат сметището. Според тях то е и основна причина за геноцида над населението в местността.
„При средна честота на причини за смъртност от онкологични заболявания в България от не повече 5-10%, за селото, в което аз упражнявам дейността си като практикуващ лекар, тази стойност наближава 40-50%”, отчете д-р Николай Пенев, който също живее в Капитан Димитриево. По думите му, дори влиянието на сметището да е минимално, незаконното му експлоатиране трябва да бъде преустановено.
Областният управител на град Пазарджик Иван Йорданов увери, че процедурата по разрешаване на проблема вече е задвижена. По думите му министърът на околната среда и водите Искра Михайлова е сериозно ангажирана с разрешаването му час по-скоро.
„Нямаме други проблеми, които толкова много да крещят за намеса, както това сметище и надявам се - което зависи от мен, ще го направя. Нещата ще бъдат коренно променени, така че хората да живеят спокойно и да вярват че щом е започнат, проблемът ще приключи и ще остане завинаги в историята”, увери Йорданов.
Първите стъпки са организирането на кръгла маса, на която не само да се обсъди проблемното сметище, но и да се предприемат конкретни действия. Предвижда се в началото на 2014 г. да започне изграждането на клетка, която да поема допълнителни отпадъци.
Това обаче и според кмета на Капитан Димитриево, и според самия областен управител ще бъде само временно разрешаване на проблема.