Намирането на практически полезна и достоверна информация за COVID-19 на достъпен език понякога се оказва предизвикателство. Затова и двама млади лекари – д-р Евтим Александров и д-р Петър Иванов от УМБАЛ „Света Анна“, се заемат със задачата да напишат кратко ръководство в помощ на пациентите.
То е предназначено за всички, които не са медици и предлага конкретни съвети за превенция. Лекарите припомнят, че инфекцията се предава основно по въздушно-капков път, тоест чрез кихане или кашляне. Заразяването може да стане и чрез замърсени повърхности – докосвайки първо тях, а след това очите, носа или устата си.
Можете да прочетете ръководството ТУК
Д-р Александров и д-р Иванов припомнят и симптомите, за които трябва да следим.
Основните са:
- Температура
- суха кашлица
- затруднено дишане
- мускулни болки
- отпадналост
Лекарите припомнят още, че тест е необходимо да с извърши при типичните за коронавируса симптоми или при контакт с болен или пътувал до рискова страна човек. Повод е и близък контакт или съжителство със заразен.
Болест на целия организъм
„При тежките случаи на болестта се развива остър респираторен дистрес синдром, който може да доведе до летален край.“, пишат те в ръководството. Рисковите групи за по-тежко протичане на заболяването са възрастни с придружаващи заболявания, сред които медиците изброяват хипертония, диабет, сърдечни, респираторни и чернодробни заболявания.
„Вирусът на COVID-19 трябва да се разглежда като заболяване на целия организъм с обхващане на всички негови органи и системи.“, се казва в наръчника. Коронавирусът може да засегне белия дроб, сърцето, черния дроб, централната нервна система и бъбреците.
Вече се знае, че инфекцията атакува директно клетките на белия дроб, а уврежданията на останалите органи и системи най-вероятно се дължи на придружаващите заболявания на пациента, става ясно от ръководството. Предполага се още, че уврежданията може би се дължат на цялостното възпаление в тялото в следствие на инфекцията.
Д-р Евтим Александров и д-р Петър Иванов предлагат и конкретни практически съвети за предпазване от заразяване с COVID-19.
Как да избегнем коронавируса?
- Спазване на физическа изолация
- Спазване на висока лична хигиена
- Миене на ръцете с вода и сапун
- Щателна дезинфекция със сертифицирани препарати на спиртна основа
- Избягването на болни хора с кашлица, висока температура и доказано болни от COVID-19
- Носенето на предпазни маски (желателно)
- Въздържане от пътуване в рискови райони
- Редовно проветряване на помещенията, които обитаваме
Двамата лекари не пренебрегват и стреса от потенциално заразяване. „По време на криза, хората са по-чувствителни, защото чувството за несигурност, недостатъчна информираност и изненада е силно засилено в цялото общество.“, пише в наръчника.
Как да се справим със стреса?
- Умерена физическа активност – медиците препоръчват някои от програмите за тренировки в домашни условия, тъй като спортът е естествен антидепресант.
- Сън и почивка – „Направете съня си един от вашите приоритети, но недейте проспива целия ден – спете от 6 до 8 часа на ден“, съветват те.
- Правилно дишане – „Когато дишаме бавно и дълбоко, ние караме тялото си да спре да отделя стресови хормони и да започне да се отпуска“, посочват специалистите.
- Билки – лекарите препоръчват и билкови чайове с доказано действие. Такива са чайовете от мента, лайка, джинджифил или лавандула.