След като Съдът по правата на човека в Страсбург обяви, че забраната за носене на бурки на обществени места е необходима за демокрацията, наш екип провери, какъв е отзвукът в ромският квартал Изток в Пазарджик.
Знаете, освен делото срещу имамите в града за проповядване на радикален ислям, общината въведе и глоби за носенето на бурки.
Думата бурка идва от персийски и в превод означава завеса. Скрива цялата жена, единствения и досег със света е мрежа пред очите. Допреди две години в Пазарджик подобна гледка не беше рядкост. След въведените глоби, обаче има промяна.
„Това, което е хубаво, е че няма хора със закрити лица”, обясни Румен Кожухаров, секретар на Община Пазарджик.
Ранният следобед в ромския квартал Изток срещаме изцяло покрити жени, но с открити лица.
Жените, които изповядват исляма трудно отговаря на въпроса защо носят забрадки. Повечето смятат, че това е тяхно и право и задължение според Корана.
Местните ни насочват към къща, която казват, че е на осъденият за проповядване на радикален ислям Ахмед Муса. Посреща ни жена му, за която темата е болезнена, тъй като е глобявана. „Аллах така иска и обичта му в сърцето ни е за Аллах и това никой няма да ни спира да не си слагаме бурки, ако ще да ме палите, да ни горите”, казва тя.
Съседите на забрадените жени не искат да взимат страна. Искат само мир да има. По думите им и те си ходят така, което по думите им не е правилно.
Адвокат Михаил Екимджиев, обаче обяснява, че решението на Европейския съд в Страсбург не защитава автоматично българската забрана за носене на бурки на обществени места. "В България е забранено носенето на такива облекла дори в лични автомобили. Което според мене малко прекомерно. И може да се окаже, че този детайл вече няма да се окаже приемлив от гледна точка на европейските правозащитни стандарти", смята той.
Правозащитниците обаче разбират, че терористичните заплахи са в основата на решението на съда в Страсбург.