Последни новини

„Най-зелените компании в България“: bTV Media Group с отличия за устойчивата си ангажираност в обществото

„Най-зелените компании в България“: bTV Media Group с отличия за устойчивата си ангажираност в обществото

Експерти коментират предложението за референдум за еврото

Експерти коментират предложението за референдум за еврото

Българските евродепутати от ЕНП с реакция за рефереднумът за еврото

Илияна Йотова за референдума: Нужен е национален консенсус преди решението за еврото

СДС осъди предложението на президента за референдум за еврото като антиевропейско и символично

Десетки непълнолетни загинаха при сблъсъци между картели в Мексико

Премиерът: Провеждането на референдум за еврото е „конституционно недопустимо“, поели сме ангажимент

Радостин Василев за референдума за еврото: Подкрепям, но е леко закъсняло

Делян Добрев за референдума за еврото: Искам България в Европа, а не в Азия

От Чикаго до Ватикана: Радост, празненства и поздравления за първия американски папа

Съдът в Кърджали закри незаконен пансион за обучение по Коран

Проверяващите са установили редица нарушения на поне пет закона

Снимка: БГНЕС

btvnovinite.bg

Публикувано в  15:50 ч. 03.11.2014 г.

Пансион в Кърджали, в който се е извършвало обучение по „Курс-Коран”, беше закрит с решение на Окръжния съд в града, защото дейността му е в противоречие с четири закона, съобщиха от съдебната институция.

В пансион с 10 стаи кърджалийския квартал „Възрожденци”, който има утвърдена категория „2 звезди”, удостоверена от Общината, курс по Коран е извършвало сдружение с нестопанска цел съгласно договор с Мюсюлманското вероизповедание.

Проверка в пансиона през март 2014 г. установила, че обучението по "Курс-Коран" е било без писмено съгласие на родителите на децата или на техни настойници. В регистрите на пансиона не били вписани децата и лицата, които живеят там и се обучават. За две от тях - сирийски граждани, не била подадена информация, съгласно чл. 28 от Закона за чужденците.

Дейността на сдружението пък противоречи на текстове от Закона за социално подпомагане, Закона за закрила на детето и на Закона за вероизповеданията.

Установено е, че услугите на пансиона се ползвали от две групи потребители - постоянно пребиваващи шест деца и двама преподаватели по Коран, както и гости на мюфтийството, изпратени от местния мюфтия. Сред гостите е имало и деца, и възрастни.

Констатирано било също, че въпреки регистрацията като обект по Закона за туризма, пансионът не отговаря на изискванията на този закон.

Причината е, че се приемат отсядащи на избирателен принцип - гости на мюфтията, деца, които се обучават в Коран, не се приемат непознати посетители, няма определена цена на нощувка, не всички отседнали в пансиона се регистрират в създадените регистри, не за всички посетители се уведомяват община и полиция, съгласно изискванията.

Приемът на деца за Коран-курсовете в пансиона се осъществявал на избирателен принцип, като информацията се разпространявала единствено в джамиите и с религиозни календари, с информация за пансиона на турски език.

До съдебното дело се стигнало след проверка на пловдивския клон на Агенцията за закрила на детето и сигнали до прокуратурата и ДАНС. Проверката е извършена в началото на декември 2012 г. в пансиона в новопостроена кооперация в квартал „Възрожденци” в Кърджали.

Решението на съда не подлежи на обжалване, уточняват от институцията.

Районният мюфтия в Кърджали Бейхан Мехмед категорично отрече в района да функционира незаконен ислямистки пансион за деца, изучаващи тайно Корана, предаде БГНЕС.

Най-четени
Най-нови