На 14 януари ромите отбелязват празника Банго Васил, наричан още Василица, или ромската Нова година.

Традиционно се празнува три дни – от 13 до 15 януари. Най-важен е обаче 14 януари. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата нова година.

Кои са най-популярните традиции на този ден?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„На този празник много важен символ е мостът. Защото на Васильовден хвърляме моста от старата към новата година. Една от легендите разказва как ромите тръгнали да пресичат мост, който дяволът счупил на две, а Свети Васил събрал моста и помогнал на ромите да преминат от другата страна.“

Това каза директорката на център „Амалипе“ Теодора Крумова. По думите ѝ течащата вода също е много важен символ.

„Водата също е символ, течащата вода. Това е общото между българската и ромската традиция – водата е пречистващият символ. Затова и след 00:00 часа първо се сурвака чешмата на двора. Това е може би единственият празник, на който ромите отказват традиционното гостоприемство. Затварят вратите и никой не може да влезе, докато не мине 00:00 часа, за да не излезе късметът. След това започва сурвакането – първо на чешмата и водата, след това на всички вкъщи“, обясни още тя.

„Целува се ръка и интересното е, че старите също целуват ръка на младите. Това показва, че в ромската традиция има някои много иновативни и съвременни моменти. Най-хубавото нещо е, че хората се събират около трапезата. Няма значение кой къде е, на този ден всички искат да се приберат, за да посрещнат Нова година заедно“, разказа Теодора Крумова.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK