Размерът на минималната месечна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища става 2100 лева със задна дата - считано от 1 януари тази година.
Това е записано в постановление на Министерски съвет, подписано от служебния премиер Димитър Главчев и главния секретар на МС Габриела Козарева.
Постановлението е публикувано на 16 май.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Заплатата за най-ниската академична длъжност във ВУЗ-овете се увеличава и отнася за нормална продължителност на работното време 8 часа на ден при 5-дневна работна седмица и за пълен работен месец.
Минималното възнаграждение се увеличава с 290 лева – от 1810 лева на 2100 лева, като разликата от 1450 лева ще бъде изплатена със следващите заплати.
Припомняме, че Съвета на ректорите обяви стачна готовност на 20 май, когато всички държавни български университети и част от частните висши училища трябваше да останат със затворени врати.
Университетските преподаватели заявиха, че са непреклонни в исканията си за достигането на средна брутна работна заплата за академичния състав в държавните висши училища не по-малка от 180% от средната брутна работна заплата за страната и осигуряване на минимална основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища не по-малък от 125% от средната брутна работна заплата за страната.
На фона на днешното решение Съветът на ректорите реши да проведе извънредно заседание в 14 часа днес (17 май), на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна все пак ще затворят врати в понеделник (20 май).
Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на седмицата да бъдат отпуснати 39 млн. лева за увеличаване на заплатите на преподавателите с дата от 1 януари 2024 г.
Съветът на ректорите ще реши още дали по време на шествията за 24 май университетските преподаватели ще носят протестни ленти на реверите си в израз на несъгласие.
От Съвета на ректорите уточниха също така, че подкрепят протеста на Националния браншов синдикат “Висше образование и наука” към КНСБ, който няма да бъде отменен въпреки отпуснатите средства. Всеки преподавател, който желае да се присъедини към протеста е свободен да го направи, съобщиха от сдружението.
Междувременно Ректорският съвет на Софийския университет съобщи, че подкрепя синдикалните протести. Университетът увери, че няма да налага административни и дисциплинарни санкции в случай че някой е взел участие в протеста.
Всички запланувани официални мероприятия и изпити за 20 май ще се проведат по обявения за това график, уточниха обаче от Софийския университет.