„Последната промяна в Закона за висшето образование предвижда достигане на средни размери на работните заплати в сектора 180% от средните брутни работни заплати за последните 12 месеца в страната. Около 2500 лева е предвидена да бъде стартовата асистентска заплата. Опираме до липсата на 184 млн. лева, за да бъде спазен закона. Ние не искаме нищо излишно освен това да се спази закона. Това е нашата логика.“

Това каза в предаването „Тази сутрин“ д-р Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите. Повод за коментара ѝ е решението на властта да даде 39 млн. лв. допълнително.

В сряда Съветът на ректорите имаше среща първо с президента Румен Радев, а след това и със служебния премиер Димитър Главчев и министрите на финансите Людмила Петкова и на образованието Галин Цоков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Дали ще протестираме, ще решим утре на извънредно заседание на Съвета на ректорите, тъй като това е колективен орган и следва решенията да бъдат колективна отговорност. Това, което получихме вчера, трябваше да го получим на 1 януари 2024 г. Това е заложено в бюджетната рамка. Ние не сме получили нищо допълнително, напротив – получихме пари, които до ден днешен не са влезли в университетите“, обясни още д-р Темелкова.

„Увеличението ще бъде разпределено равномерно според броя на състава на всички университети и ще достигне до всеки един в държавните университети. Добрата новина от вчера е, че няма да получат увеличение само академичния състав, а и административния състав, чиито заплати са на нива, близки до минималната работна заплата“, допълни тя.

По думите ѝ трябва да се разработи нов модел на финансиране на държавните висши училища.

„Протестираме, защото трябваше да получим това, което беше заложил бюджета. Университетите няма как да работят ефективно, ако служителите им не получават адекватни възнаграждения“, в заключение заяви Темелкова.