Млад мъж с диплома за медицинска рехабилитация, която обаче не се признава в Швейцария, тъй като професията е нерегулирана у нас.
Преди повече от 10 години Стефан Йорданов завършва специалност "Медицинска рехабилитация и ерготерапия" в Медицинския университет в Плевен. През 2020 г. той заминава за Швейцария, където живее и работи съпругата му. На място 35-годишният мъж разбира, че не признават нито отличната му диплома, нито трудовия му стаж в България и изпада в безизходица.
„Последваха няколко отрицателни отговора от страна на Червения кръст в Швейцария, защото тук те са органът, който припознава всички медицински дипломи на всички чужденци, които искат да работят в Швейцария. Те ми отговарят, че аз нямам нужната квалификация. Пише, че специалността е нерегулирана на територията на България. Започнах процедури, имам две отказани, това ми е третата в момента. Те ми казват: "Собствената ви държава не ви признава, искате ние да ви признаем", разказа Стефан Йорданов.
В търсене на изход мъжът започва да пише писма до родните институции. Потърсени за коментар от ресорното министерство заявяват, че в България министърът на здравеопазването не е компетентен орган за професията "Медицински рехабилитатор-ерготерапевт", защото тя не е регулирана.
"Няма изискване приемащите държави да предоставят информация на Министерството на здравеопазването за извършеното от тях признаване", добавят от Министерството на здравеопазването.
„Специалности за рехабилитатор и кинезитерапевт, те са регулярни и МЗ е отговорно за тях. За нашата специалност не е отговорно, което е някакъв парадокс, защото излизаш от медицински университет, медицинска специалност и накрая МЗ не е отговорно за теб. През 2018 г. спечелих награда за най-добър рехабилитатор на годината в болница "Токуда", където работех. И 2020 г., след като се преместих тук, с идеята да продължа кариерното си развитие, да създам семейство и да бъда заедно със съпругата ми, се оказвам в едно положение, в което в момента работя като болногледач в едно семейство и това е единствената работа, която мога да работя“, добави Стефан Йорданов.
Регулираните професии в България са 82, а нерегулираните над 5 300. За тях отговаря Националният център за информация и документация.
Главният секретар на институцията Вержиния Цанкова е изненадана от решението на швейцарците. Тя допълва, че от 2011 г. досега са издадени 47 удостоверения за същата професионална квалификация за различни държави и никога не са получавали отказ.
„Нямаме случай на непризнаване на тази диплома. Ние не виждаме никакво правно основание за това, защото дипломата, която е издадена е от акредитирано висше училище, професионалната квалификация е въз основа на държавни изисквания, отделно ние сме издали удостоверение, с което потвърждаваме, че той може да упражнява професията на територията на България, затова следва да послужи и за конфедерация Швейцария“, каза Вержиния Цанкова.
За да стане една професия регулирана, тя трябва да бъде от голям обществен интерес и да бъде одобрена от Министерския съвет.
„Ако професията е нерегулирана, достъпът до пазара на труда е свободен, т.е. всяка държава и всеки компетентен орган си определят своите правила и процедури дали и как да признаят съответната придобита степен и лицето да може да започне работа. Проблемът е, че швейцарците са изключително педантични“, добави Вержиния Цанкова.
„Тежкото в момента е, че аз съм учил чети години, една година допълнително магистратура, имам 9,6 години трудов стаж като рехабилитатор в България, в които съм искал постоянно да се развивам, имам и допълнителни квалификации и курсове. 15 години от моя живот са минали в това и ако не стане нямам идея, трябва сигурно да направя професионално преориентиране. Но това е много странно, защото навсякъде в Европа и по света колегите са просто физиотерапевти, в България се делят на три, от които най-потърпевши са медицинските рехабилитатори и ерготерапевти, които нямат никакви права. Общо сме над 4 000 човека, които сме завършили тази специалност в България. Реално погледнато ние не сме трудоспособни на европейския пазар“, разказа Стефан Йорданов.
От Медицинския университет в Плевен заявиха за bTV, че специалността "Медицинска рехабилитация и ерготерапия" съществува от 2005 г. и отговаря на всички законови изисквания.
„Освен реализация на над 60% от випускниците в България, редица специалисти, завършили специалността, успяват да се реализират на трудовия пазар в рамките на Европейския съюз. МУ-Плевен е юридически задължен да осъществява обучение съобразно българското законодателство, като е невъзможно признаването на която и да било диплома навсякъде по света, в частност извън рамките на Европейския съюз, както е Швейцария. Решението и пътят за признаване на дипломите в чужбина са суверенно решение на всяка конкретна държава, в което институцията няма лостове за влияние“, добавят от Медицинския университет-Плевен.
Те допълват, че приравняване на дипломи между сходни специалности не е в техните компетенции. Признаването на образователната квалификация за всяка държава представлява отделен казус и само времето ще покаже дали третият опит на Стефан да получи право за работа в Швейцария по тази специалност ще даде положителен резултат, категорични са от университета.