Десислава Димитрова е на 31 години. Работи като ръководител на полети.  Тя се грижи за нашето безопасно пътуване със самолет. Интервюто ни се провежда в последния ѝ работен ден преди майчинство. Посреща ни в оперативната зала, която много рядко отваря врати за външни лица, защото едно невнимание може да коства човешки животи.

„Сега се намираме в оперативна зала, където прекарвам по-голямата част от работното си време. Тук конкретно са работните позиции на контрола. Ръководителите на контрол се занимават с целия прелитащ трафик на въздушното пространство на България“, разказва тя.

Всеки ден през нашето небе прелитат около 3000 въздухоплавателни средства.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Винаги работим в двойки - ръководител полети радар и планиращ. Планиращия изследва трафика и говори със съседните държави, райони и обсъжда условията, на които трябва да преминат. А радарният, където съм аз, ръководи изцяло комуникацията с пилотите и самолетите и при нужда им дава инструкции за разминаване, безопасно разминаване, набор, снижение“, добавя тя.

Десислава обяснява, че начина, по който общуват е сведен до прости кратки фрази и доста често дори не е най-правилният английски.

„Но е сведен до толкова малко, че аз като ръководител полети кажа на даден пилот трябва да не разбере друго нещо и да не направи друго нещо, защото така е имало и авиационни катастрофи в миналото – не тук, но по света и се използва тогава стандартна фразеология как да общуват, да дават повод за някакъв инцидент. Имала съм доста такива случки, но всички не са били с трагичен или страшен край, а временна ситуация, когато ти блокира честотата и ти не можеш да се свържеш с пилота“, добави тя.

Десислава описва професията си с думите „динамика, отговорност и свобода“. Все повече жени като нея избират да се развиват в тази сфера. И въпреки, че е смятана за традиционно мъжко призвание, в България днес вече има 47 жени на тази позиция.

„Моето образование е коренно различно от това, което човек си представя, че трябва да има за ръководител полети. Завършила актьорство за драматичен театър и много случайно разбрах за тази професия. Един мой колега беше стюард и ми разказваше за тази професия и аз проверих в интернет какви са изискванията за кандидатстване. Видях, че мога да кандидатствам, защото се изисква само бакалавърска степен и замразих за малко тази идея и след една-две години, когато първото ми дете беше родено. Мъжът ми каза – защо пък да не се пробваш и така ми даде сили да се хвърля в това начинание и оттам нататък вече започна подбор, обучение“, казва тя.

Десислава е и балерина. Като актриса в Театъра на българската армия е имала роли в над 10 български постановки. В деня на интервюто си за работа тя се качва и на сцена, а освен това споделя двете вълнения със своя първи син, който очаква.

„И той е минал през цялото обучение и докато прохождаше, аз седях с едни лекции и четях за аеродинамика и авиация. Като го взимах от лекции ходехме на площадката да го разхождам и през цялото време трябваше да уча за самолети и им една апликация за следене на полетите и постоянно на него му разказвах“, добавя тя.

Тя допълни, че работата ѝ носи голямо удоволствие. Всяка жена, готова да последна пътя на Десислава, може да го направи, защото и в момента се търсят жени за тази професия.